Řecko prodává v privatizaci luxusní rezort u Atén, získá téměř 11 miliard korun

ČTK ČTK
3. 1. 2016 15:22
V rámci privatizace státního majetku, která je jednou z podmínek půjček ze zahraničí, prodává řecká privatizační agentura luxusní přímořský resort na okraji Atén. Za komplex Astir-Palace má inkasovat 400 milionů eur (10,8 miliardy korun) od arabsko-tureckého fondu Jermyn Street Real Estate Fund. Z privatizace dosud Řecko získalo pouze 3,5 miliardy eur, přičemž v plánu je 50 miliard.
Nový vlastník hodlá rezort rozšířit o další ubytovací kapacity.
Nový vlastník hodlá rezort rozšířit o další ubytovací kapacity. | Foto: Astir-Palace.com

Atény - Řecká privatizační agentura (HRADF) podepsala dohodu s arabsko-tureckým fondem Jermyn Street Real Estate Fund o prodeji luxusního přímořského rezortu na okraji Atén Astir Palace za 400 milionů eur (10,8 miliardy krorun).

Řecký nejvyšší správní soud loni v březnu zablokoval prodej tohoto hotelového komplexu. Zdůvodnil to tím, že předložený územní plán rozvoje porušuje řecké zákony, protože výstavba velkého počtu obytných budov poškodí přírodu i prostředí města.

HRADF uvedla, že fond předložil pozměněný plán rozvoje hotelového komplexu. Nový plán byl upraven tak, aby vyhovoval požadavkům soudu. "Celý proces by měl být dokončen v prvním pololetí 2016," dodala HRADF.

Agentura očekává, že z dohody získá v hotovosti zhruba 100 milionů eur. Zbývající peníze obdrží největší řecká banka National Bank, která vlastní v rezortu podíl zhruba 85 procent.

Fond Jermyn Street Real Estate Fund zastupuje investory mimo jiné z Turecka, Abú Zabí, Dubaje a Kuvajtu, uvedla agentura Reuters.

Privatizace je důležitou podmínkou záchranného programu Řecka již od roku 2010. Prodej státního majetku však zatím nepřinesl velké příjmy kvůli byrokratickým průtahům a nedostatku politické vůle. Doposud Atény získaly z prodeje státního majetku pouze 3,5 miliardy eur, cílem bylo získat až 50 miliard eur.

 

Právě se děje

Další zprávy