Řecko se dohodlo na reformách nutných k získání části pomoci

ČTK ČTK
11. 12. 2015 23:30
Řecko a jeho mezinárodní věřitelé se dohodli na dalších reformách, které jsou podmínkou uvolnění jedné miliardy eur (27 miliard Kč) z mezinárodního záchranného programu. Částka jedné miliardy eur je součástí balíku úvěrové pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), na kterém se země v létě dohodla s mezinárodními věřiteli.
Řecká krize. Ilustrační foto
Řecká krize. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Atény - Řecko a jeho mezinárodní věřitelé se dohodli na souboru dalších reforem, který je podmínkou uvolnění jedné miliardy eur (27 miliard Kč) z mezinárodního záchranného programu pro tuto zemi. Novinářům to podle agentury Reuters řekl řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.

Reformy souvisejí se strukturou nového privatizačního fondu, jehož příjmy se použijí na podporu investic a splátky obřího řeckého dluhu. Dohodnutá opatření se dále týkají hlubokých změn v rozvodné síti elektrické energie a otázky špatných úvěrů.

Pokud jde o nový privatizační fond, ten bude podle úředního zdroje agentury Reuters sestávat ze současného privatizačního fondu (HRADF), řeckého fondu pro sanaci bank (HFSF) či ze státních podílů ve státních podnicích poskytujících síťové služby. Dozorčí radu nového fondu bude jmenovat vláda i věřitelé. Rada pak bude jmenovat vedení fondu.

Řecko se s věřiteli rovněž dohodlo, že stát si zajistí podíl nejméně 21 procent v provozovateli elektroenergetické přenosové soustavy ADMIE, který nyní vlastní dominantní síťový podnik PPC. Zbytek se podle zdroje Reuters privatizuje. ADMIE má účetní hodnotu zhruba 900 milionů eur. Není zatím jasné, jak zadlužená vláda za svůj majoritní podíl zaplatí, napsal Reuters.

Částka jedné miliardy eur je součástí balíku úvěrové pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč), na kterém se země v létě dohodla s mezinárodními věřiteli. Evropský stabilizační fond (ESM) z tohoto programu už v listopadu uvolnil Řecku dvě miliardy eur, které byly také vázány na plnění dohodnutých podmínek.

Nejnovější návrh reformních opatření by měl být parlamentu předložen v sobotu. Souhlas zákonodárců by vláda chtěla získat v úterý, aby slíbenou miliardu eur z úvěrového programu dostala do příštího pátku.

Vláda v Aténách pospíchá na dokončení první revize plnění podmínek záchranného programu. Ta by otevřela cestu k jednání o zmírnění řeckého dluhu. Aby ale Atény tuto revizi mohly ukončit, musejí schválit ještě další reformy, včetně hlubokých změn v důchodovém programu.

Uprchlíci musí akceptovat, že platí naše pravidla hry, a my musíme být dost silní, abychom je dokázali prosadit, říká politolog Petr Robejšek. Evropa prý není pohotovostní stanicí pro problémy světa. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy