Paříž - Kubánský prezident Raúl Castro dnes zahájil návštěvu Francie. Je to přitom první oficiální návštěva v členské zemi Evropské unie od jeho nástupu do čela komunistického režimu na Kubě v roce 2006. Castrovo dvoudenní jednání v Paříži tak stvrzuje normalizaci vztahů mezi Havanou a EU. Hollande se vyjádřil pro plný návrat Kuby do mezinárodního společenství.
Čtyřiaosmdesátiletého kubánského lídra uvítali představitelé Francie u Vítězného oblouku s vojenskými poctami vyhrazenými hlavám států. Raúl Castro pak odjel autem v doprovodu republikánské stráže na koních po třídě Champs-Elysées na jednání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem.
Nejvyšší francouzský představitel po setkání prohlásil, že je pro odvolání amerického embarga proti Kubě, jak řekl už loni. Embargo přitom označil za pozůstatek studené války a řekl, že karibský ostrov má získat zpět své pevné místo v mezinárodním společenství. Krátce poté, co delegace obou zemí podepsaly tucet především ekonomických bilaterálních smluv, se vyjádřil pro posilování vzájemné spolupráce.
Castro při společném vystoupení s Hollandem před novináři ocenil vstřícnost Francie, která by se podle něj měla zapojit především do sociálních a ekonomických programů na Kubě. Před kamerami tlumočil pozdrav "všem obyvatelům Francie od kubánského lidu".
Podle zpravodajské stanice France24 Hollande a Castro při setkání v Elysejském paláci hovořili také o lidských právech, která podle Západu Havana porušuje. Dohodli se prý ale, že se k tomu v rámci oficiální návštěvy veřejně nevyjádří.
Hollande byl na Kubě loni v květnu a stal se první západní hlavou státu, která vstoupila na kubánskou půdu od kubánské revoluce v roce 1959. V Havaně se setkal nejen s Raúlem Castrem, ale i s jeho bratrem Fidelem, který ostrovu vládnul téměř 50 let do roku 2006 a který jako prezident navštívil Paříž před 21 lety.
Dnešní program končí Castro státní večeří s Hollandem a dalšími představiteli obou zemí. V úterý se v Paříži Castro setká s francouzským premiérem Manuelem Vallsem, předsedy obou komor parlamentu, tedy Národního shromáždění a Senátu, a také se starostkou francouzské metropole. Castro přiletěl do Francie již v sobotu, ale o víkendu měl blíže neupřesněný soukromý program.
Oficiální vztahy mezi Západem a Havanou byly desítky let na bodu mrazu, od roku 2013 se ale začaly postupně normalizovat. Loni v červenci Washington a Havana po více než 50 letech obnovily diplomatické styky. Ty byly přerušeny v roce 1961, neboť o dva roky dříve se na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem. Spojené státy následně na ostrov uvalily hospodářské embargo, které teprve loni začaly uvolňovat.
Evropská unie jedná o normalizaci vztahů s komunistickým ostrovem od začátku roku 2014. Uvažuje o dohodě, která by podpořila dialog mezi unií a Kubou v otázce lidských práv, svobody slova či změn klimatu, a která by také položila stabilnější základy rozvoje hospodářské spolupráce.