Do voleb tak prý vykračuje se stejným arzenálem jako v posledních prezidentských volbách před třemi lety. Protivníky označuje za nepřátele národa a "pravých" Američanů, nebojí se otázek rasy a útočí na imigranty.
Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci, která Trumpovi odsuzující urážlivé útoky proti čtyřem kongresmankám odsuzuje. Drtivá většina republikánů byla proti. Rezoluce je především symbolická, žádné právní následky pro šéfa Bílého domu nemá. Jeden z poslanců ale po hlasování formálně zahájil proces ústavní žaloby na Trumpa, který ještě tento týden může vyústit v hlasování na sněmovním plénu.
Donald Trump v neděli na Twitteru označil demokratické kongresmanky Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou, Rashidu Tlaibovou, Ilhan Omarovou a Ayannu Pressleyovou neprávem za přistěhovalkyně a vyzval je, aby se vrátily, odkud přišly. Všechny až na Omarovou, která jako dítě uprchla s rodiči ze Somálska a americké občanství získala v 17 letech, jsou přitom rodilými Američankami.
Jenže po smršti kritiky nejen od nich, ale i ostatních politiků včetně demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové Trump vzdorovitě útočí dál. Označil je za nepřátele státu a zopakoval, že pokud chtějí, mohou odejít.
"Tohle nikdy nebude socialistická a komunistická země. Pokud tu nejste šťastné, můžete odejít, je to vaše volba. Je to o lásce k Americe a někteří lidé naši zemi nenávidí," napsal prezident v pondělí na Twitteru.
We will never be a Socialist or Communist Country. IF YOU ARE NOT HAPPY HERE, YOU CAN LEAVE! It is your choice, and your choice alone. This is about love for America. Certain people HATE our Country....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 15, 2019
Čtveřice žen pravidelně kritizuje Trumpovu administrativu a především jeho migrační politiku. Minulý týden se do prezidenta opřely kvůli podmínkám v zařízeních na hranicích s Mexikem, kde jsou zadržováni nelegální migranti z jihu.
Trumpova Amerika
Zatímco se ozývají hlasy, že Trump nechápe podstatu rozmanitosti Spojených států, někteří komentátoři upozorňují, že Trumpova Amerika je jiná. Taková, ve které před třemi lety vyhrál volby mimo jiné s výroky, že hispánští imigranti jsou násilníci, a zpochybňováním původu svého předchůdce Baracka Obamy.
Je to Amerika, v níž část populace souhlasí s prezidentem, který na hranicích zadržuje děti oddělené od matek, píše americký server CNN. S prezidentem označujícím chudé africké země za "špinavé díry světa". S prezidentem, který při střetu neonacistů s jejich odpůrci ve městě Charlottesville v roce 2017 označil obě strany za "milé lidi". Tehdy tu přitom dvacetiletý muž najel autem do skupiny protestujících lidí a jednu ženu přitom zabil.
A v téhle Americe chce Trump vyhrát i volby v roce 2020, píše americká CNN.
Také podle amerického deníku Washington Post se Trump zřejmě rozhodl, že jeho kampaň k příštím volbám bude stejná jako v roce 2016. Protivníci ho mohou označovat za rasistu, on ale ze svých postojů nesleví. Bude dál odmítat, že jsou rasistické, a bude se odvolávat na své příznivce, kteří smýšlejí stejně.
Ostatně na přímou otázku novinářů, jestli své výroky směrem ke čtveřici kongresmanek považuje za rasistické, odvětil: "Ne, vůbec."
Naopak označil za rasistickou poznámku šéfky sněmovny Nancy Pelosiové, podle které jeho volební heslo "Učiňme Ameriku znovu skvělou" evidentně spíš znamená "Učiňme ji znovu bílou".
Melania mlčí
Trumpova taktika může být úspěšná, míní například Obamův bývalý bezpečnostní poradce Ben Rhodes. "Trump vytvořil svou politickou značku před osmi lety tím, že řekl, že první afroamerický prezident se narodil v Africe. Vždycky to bylo o rasismu," komentoval to na Twitteru.
Britský list The Guardian pak také připomíná, že Trump před třemi lety vyhrál nad Hillary Clintonovou jen těsně. Nejspíš se bude snažit provést stejný trik a porazit svého soupeře hlavně v klíčových státech jako Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, ve kterých žije převážně bílá populace.
Trumpovi přitom v navážení se do původu svých odpůrců nebrání ani fakt, že jeho manželkou je imigrantka. Melania Trumpová je teprve druhou první dámou v historii, která se narodila mimo USA. Její jedinou předchůdkyní byla v 18. století Louisa Adamsová, manželka šestého amerického prezidenta Johna Quincyho Adamse a rodilá Londýňanka.
Melania se k Trumpově poslední aféře nevyjádřila. A to přesto, že sama podobně jako kongresmanky nesouhlasí s přísnou migrační politikou a o zadržování dětí na hranicích už v minulosti mluvila kriticky.