"Proč se nevrátí, odkud přišly?" vzkázal Trump političkám. Obviňují ho z rasismu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2019 15:06
Demokraté obviňují Donalda Trumpa z rasismu kvůli slovům, která americký prezident napsal v neděli na Twitter. Urazil v něm demokratické kongresmanky s tmavou barvou pleti, když je označil za přistěhovalkyně a vyzval je, aby se vrátily, odkud přišly.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

"Je zajímavé pozorovat ‘progresivní’ demokratické kongresmanky, které pocházejí ze zemí, jejichž vlády jsou naprosto a zcela katastrofální, ty nejhorší, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud nějakou fungující vládu vůbec mají), jak teď hlasitě a zlomyslně říkají Američanům, nejlepšímu a nejmocnějšímu národu na světě, jak vést naši vládu. Proč se nevrátí zpátky a nepomůžou napravit ta rozvrácená a zločinem zamořená místa, odkud přišly?" napsal Donald Trump v neděli na svůj Twitter.

Americký prezident neuvedl konkrétní jména těch, na koho jeho poznámka mířila. V Demokratické straně je ale skupina nově zvolených kongresmanek, které mají jinou než bílou barvu pleti a vyjadřují se především k Trumpově migrační politice velmi kriticky.

Minulý týden se do prezidenta opřely kvůli podmínkám v zařízení na hranicích s Mexikem, kde současná administrativa zadržuje migranty z jihu.

Je mezi nimi Alexandria Ocasiová-Cortezová, rodilá Newyorčanka, jejíž rodina pochází z Portorika, což je navíc přidružený stát USA, Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová, které se loni staly prvními muslimskými ženami ve Sněmovně reprezentantů, a Ayanna Pressleyová. Všechny až na Omarovou, která uprchla jako dítě s rodiči ze Somálska do Spojených států, se narodily v USA. Ocasiová-Cortezová se navíc narodila v Bronxu v New Yorku necelých 20 kilometrů od nemocnice, ve které se narodil sám Trump, připomíná britský server BBC.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prezidentovy poznámky odsoudila jako xenofobní a upozornila, že tím jen znovu ukázal, že svým heslem "Učiňme Ameriku znovu skvělou" ve skutečnosti myslí "Učiňme ji znovu bílou".

Republikánský kongresman a Trumpův kritik Justin Amash Trumpovo vyjádření nazval "rasistickým a nechutným".

Demokracie vypadá jako my

Ozvaly se ale i samy kongresmanky, na které Trump cílil. "Pane prezidente, země, z níž pocházím, a země, které jsme všechny přísahaly, jsou Spojené státy. Jste rozzlobeny, protože si nedokážete představit Ameriku, která zahrnuje i nás," reagovala na Twitteru Ocasiová-Cortezová.

Podle Ilhan Omarové Trump podněcuje "bílý nacionalismus". A to proto, že je naštvaný, "že lidé jako my slouží v Kongresu a bojují proti vaší nenávistné agendě", napsala na Twitteru.

Ayanna Pressleyová se pak nechala slyšet, že Trumpův výrok je přesnou ukázkou toho, jak vypadá rasismus. "A my jsme ukázkou toho, jak vypadá demokracie," uvedla.

Do Trumpa se opřeli i demokratičtí kandidáti, kteří se mu chystají postavit v příštích prezidentských volbách. Ty se budou konat už příští rok. Podle americké stanice CNN někteří využili tuto příležitost k tomu, aby se vůči Trumpovi znovu vymezili a předvedli se v lepším světle.

Favorit mezi kandidáty, bývalý viceprezident Joe Biden, upozornil, že xenofobie a rasismus nemá v Americe místo. "Síla Ameriky má a vždycky měla své základy v naší rozmanitosti. Ale prezident Trump stále chrlí nenávistné řeči, rozděluje a podněcuje rasové napětí k vlastnímu politickému zisku," nechal se slyšet.

Donald Trump si ale za svými původními komentáři stojí. Podle pondělního tweetu by se čtyři kongresmanky měly naopak omluvit jemu. "Kdy se radikálně levicové kongresmanky omluví naší zemi, izraelskému lidu a úřadu prezidenta za nadávky ze svých úst a za příšerné věci, které řekly? Tolik lidí se na ně rozzlobilo za jejich hrozné a nechutné jednání!" napsal prezident.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy