"Proč se nevrátí, odkud přišly?" vzkázal Trump političkám. Obviňují ho z rasismu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2019 15:06
Demokraté obviňují Donalda Trumpa z rasismu kvůli slovům, která americký prezident napsal v neděli na Twitter. Urazil v něm demokratické kongresmanky s tmavou barvou pleti, když je označil za přistěhovalkyně a vyzval je, aby se vrátily, odkud přišly.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

"Je zajímavé pozorovat ‘progresivní’ demokratické kongresmanky, které pocházejí ze zemí, jejichž vlády jsou naprosto a zcela katastrofální, ty nejhorší, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud nějakou fungující vládu vůbec mají), jak teď hlasitě a zlomyslně říkají Američanům, nejlepšímu a nejmocnějšímu národu na světě, jak vést naši vládu. Proč se nevrátí zpátky a nepomůžou napravit ta rozvrácená a zločinem zamořená místa, odkud přišly?" napsal Donald Trump v neděli na svůj Twitter.

Americký prezident neuvedl konkrétní jména těch, na koho jeho poznámka mířila. V Demokratické straně je ale skupina nově zvolených kongresmanek, které mají jinou než bílou barvu pleti a vyjadřují se především k Trumpově migrační politice velmi kriticky.

Minulý týden se do prezidenta opřely kvůli podmínkám v zařízení na hranicích s Mexikem, kde současná administrativa zadržuje migranty z jihu.

Je mezi nimi Alexandria Ocasiová-Cortezová, rodilá Newyorčanka, jejíž rodina pochází z Portorika, což je navíc přidružený stát USA, Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová, které se loni staly prvními muslimskými ženami ve Sněmovně reprezentantů, a Ayanna Pressleyová. Všechny až na Omarovou, která uprchla jako dítě s rodiči ze Somálska do Spojených států, se narodily v USA. Ocasiová-Cortezová se navíc narodila v Bronxu v New Yorku necelých 20 kilometrů od nemocnice, ve které se narodil sám Trump, připomíná britský server BBC.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prezidentovy poznámky odsoudila jako xenofobní a upozornila, že tím jen znovu ukázal, že svým heslem "Učiňme Ameriku znovu skvělou" ve skutečnosti myslí "Učiňme ji znovu bílou".

Republikánský kongresman a Trumpův kritik Justin Amash Trumpovo vyjádření nazval "rasistickým a nechutným".

Demokracie vypadá jako my

Ozvaly se ale i samy kongresmanky, na které Trump cílil. "Pane prezidente, země, z níž pocházím, a země, které jsme všechny přísahaly, jsou Spojené státy. Jste rozzlobeny, protože si nedokážete představit Ameriku, která zahrnuje i nás," reagovala na Twitteru Ocasiová-Cortezová.

Podle Ilhan Omarové Trump podněcuje "bílý nacionalismus". A to proto, že je naštvaný, "že lidé jako my slouží v Kongresu a bojují proti vaší nenávistné agendě", napsala na Twitteru.

Ayanna Pressleyová se pak nechala slyšet, že Trumpův výrok je přesnou ukázkou toho, jak vypadá rasismus. "A my jsme ukázkou toho, jak vypadá demokracie," uvedla.

Do Trumpa se opřeli i demokratičtí kandidáti, kteří se mu chystají postavit v příštích prezidentských volbách. Ty se budou konat už příští rok. Podle americké stanice CNN někteří využili tuto příležitost k tomu, aby se vůči Trumpovi znovu vymezili a předvedli se v lepším světle.

Favorit mezi kandidáty, bývalý viceprezident Joe Biden, upozornil, že xenofobie a rasismus nemá v Americe místo. "Síla Ameriky má a vždycky měla své základy v naší rozmanitosti. Ale prezident Trump stále chrlí nenávistné řeči, rozděluje a podněcuje rasové napětí k vlastnímu politickému zisku," nechal se slyšet.

Donald Trump si ale za svými původními komentáři stojí. Podle pondělního tweetu by se čtyři kongresmanky měly naopak omluvit jemu. "Kdy se radikálně levicové kongresmanky omluví naší zemi, izraelskému lidu a úřadu prezidenta za nadávky ze svých úst a za příšerné věci, které řekly? Tolik lidí se na ně rozzlobilo za jejich hrozné a nechutné jednání!" napsal prezident.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy