Organizace spojených národů a neziskové humanitární organizace Save the Children a Amnesty Internetional shodně zveřejnily zprávy, zabývající se stavem dětských práv ve světě.
Násíli na dětech je rozšířeno a tolerováno po celém světě, uvádí první z nich, zpráva OSN. Až šest milionu dětí musí pracovat nebo prodávat své tělo. Jedna miliarda dětí může být dle zákona ve škole vystavena fyzickým trestům.
Čtyři roky vznikající studie vypracovaná v New Yorku tvrdí, že mnoho mladých čelí psychickému zneužívání, které bylo skryté nebo společností schválené.
V jiné zprávě společnosti Save the Children se uvádí, že více než milion dětí je drženo ve vězení, z toho 90 procent za drobné delikty.
OSN vydala detailní studii, ve které upozorňuje na povahu, rozsah a příčiny násilí na dětech. Také vydala doporučení, jak takovémuto zneužívání zabránit.
Další statistiky se zmiňují o sexuálním zneužívání, domácím násilí nebo situaci dětí ve věznicích.
Děti se stejnými právy
Je to poprvé, co OSN vypracovala takovýto druh zprávy v globálním měřítku. Její autor profesor Paulo Sergio Pinheiro pro BBC uvedl, že nastal čas, aby děti získaly stejná práva jako dospělí.
"Nastal čas, abychom začali děti chránit zákony a brát je jako právoplatné občany, a ne jako minilidské bytosti nebo rodinný majetek."
Profesor přirovnal současnou situaci dětí k emancipaci žen ve 20. století a dělníků v 19. století.
Autoři studie uvádí, že jsou podporováni vládami po celém světě.
OSN doporučuje, aby měl každý stát svou národní strategii na ochranu dětí před násilím.
Zákaz dětské práce
V Indii také včera vešel v platnost zákon zakazující práci dětí mladších 14 let v restauracích, čajovnách, hotelích, lázních či jako sluhů v domácnostech.
Podle kritiků je však nové nařízení těžko vymáhatelné a mnohé děti dnes vyrazily do práce jako obvykle.
Podobně je široce ignorován i dosavadní zákon, který zakazoval dětskou práci v rizikových průmyslových odvětvích, a desítky tisíc nezletilců dál dřou v továrnách, třeba při výrobě zápalek, vonných tyčinek, zábavné pyrotechniky nebo koberců.
Podle aktivistů pro lidská práva pouhé zpřísnění zákonů, jehož cílem je mimo jiné přivést děti zpátky do škol, dětskou práci neodstraní, protože chudí rodiče pošlou své potomky co nejdříve zase do zaměstnání, aby přispěli do rodinného rozpočtu.
Je zapotřebí především odstranit nejhlubší bídu, která lidi k tomuto počínání nutí, zdůrazňují aktivisté.
Dětští vojáci
Třetí zpráva vydaná dnes organizací Amnesty International upozorňuje na situaci v Kongu, kde tisíce dětí slouží jako vojáci v ozbrojených skupinách i tři roky po skončení války.
Nejméně 11 000 dětí, z toho téměř polovina dívek, je stále v rukou rebelů, a to i přes několikaletou existenci programu, který spustila konžská vláda.
Ten měl za cíl dosáhnout propuštění těchto dětských vojáků a integrovat je zpět do normálního života. To se však nedaří a děti stále slouží jako vojáci nebo sexuální otroci.