Foto: Našli mi už čtyři nádory. Zápach z rafinerií v Houstonu vyhání celé rodiny

Foto: Našli mi už čtyři nádory. Zápach z rafinerií v Houstonu vyhání celé rodiny
Houstonská čtvrť Manchester leží u kanálu, který lemují ropné rafinerie a petrochemické továrny. Čekají zde tankery převážející ropu, popisuje deník Financial Times. Všudypřítomný je také kouř stoupající z továren, které surovou ropu čistí. Ten je podle místních důvodem jejich zdravotních problémů.
“Chci odtud odejít a vypravit se na venkov za čistým vzduchem,” říká šestapadesátiletý elektrikář Eugene Barragan (na snímku). Ve čtvrti žije většinu svého života. Odejít chce co nejdřív, aby měl jistotu, že uvidí svoje děti vyrůstat. Lékaři mu na plicích našli už čtyři nádory a další postupně vznikají.
"Bude to lepší pro mě i pro mé děti," pokračuje Barragan a popisuje také, jak se jeho zdravotní problémy projevují. "Když hodně pracuji, začnu kašlat a nemůžu přestat. Znám hodně lidí, co má podobné problémy," vysvětluje agentuře Reuters.
Její slova dokazují i data z posledních 23 let, se kterými přišla Texaská komise pro kvalitu životního prostředí (TCEQ) a které podle ní dokazují, že emise, které továrna vypouští, jsou zanedbatelné. Další továrny v okolí podle nich vypouštějí také nízké nebo alespoň uspokojivé množství znečištění.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
25. 1. 2020 17:30
Čtvrť Manchester na jihovýchodě texaského města Houston má spoustu výhod - domy zde pořídíte za výhodnou cenu a lidé tady také snadno najdou práci v místních továrnách nebo přístavu. Přesto tu velká část rodin bydlet nechce. Důvodem je znečištěné ovzduší a s ním spojené vážné zdravotní problémy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy