V centru Londýna vznikne první ulice bez emisí. Projedou tudy jen elektromobily

Zahraničí Zahraničí
17. 12. 2019 20:42
Londýnská městská část City se chystá na dopravní experiment. Na rušnou ulici Beech Street zakáže vjezd motorovým vozidlům na benzin nebo naftu. Povolený vjezd budou mít jen cyklisté nebo elektromobily. Vznikne tak první ulice bez emisí na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zákaz pro benzinová a dieselová vozidla bude platit 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Výjimku budou mít jen vozidla na svoz odpadků, zásobovací dodávky nebo případně sanitky.

Vedení Londýna spolupracuje s dopravním podnikem na plánu, podle kterého se má už na jaře snížit poškozování životního prostředí vlivem přílišné dopravy.

"Výrazné snížení znečištění ovzduší vyžaduje radikální kroky. Tyto plány nám pomohou odstranit toxický vzduch z našich ulic," vysvětlil Jeremy Simons z výboru městské správy londýnského City zodpovědného za životní prostředí.

Ulici Beech Street tvoří z větší části tunel pod jednou z nejznámějších britských brutalistických staveb Barbican Estate. Jsou tu obytné domy, zahrady, terasy a tři výškové budovy. Nachází se na severním okraji londýnské čtvrti City.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy