Rakouští prezidentští kandidáti se střetli v debatě, nové odpovědi ale nenabídli

ČTK ČTK
1. 12. 2016 23:17
Nezávislý kandidát podporovaný stranou Zelených Van der Bellen a člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer se v debatě střetli hlavně nad tématy, která hrála důležitou roli během celé předvolební kampaně: bezpečnost, vztah k Evropské unii, migrace či otázka zahraničně politické orientace země.
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer..
Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer.. | Foto: Reuters

Vídeň - V poslední televizní debatě před nedělními volbami se střetli rakouští prezidentští kandidáti Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer.

Zopakovali však jen odpovědi na otázky, které během téměř roční prezidentské kampaně dostali již mnohokrát. Nové informace duel voličům nepřinesl téměř žádné. Místy se však nesl ve značně agresivním duchu.

Hofer Van der Bellena dokonce obvinil, že byl agentem Stasi, tajné služby bývalé Německé demokratické republiky (NDR).

Nezávislý kandidát podporovaný stranou Zelených Van der Bellen a člen pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hofer se v debatě střetli hlavně nad tématy, která hrála důležitou roli během celé předvolební kampaně: bezpečnost, vztah k Evropské unii, migrace či otázka zahraničně politické orientace země.

...

Van der Bellen potvrdil svůj kladný vztah k Evropské unii, zároveň ale požadoval její reformu, aby se stala akceschopnější. Hofer trval na nutnosti vystoupit z EU v případě, pokud by do ní vstoupilo Turecko nebo pokud by směřovala k federalizaci. Oba kandidáti zopakovali také své protichůdné pozice v otázce migrace.

Jednou z mála nových informací, které v duelu zazněly, byl pohled na rakouské občany, kteří se připojili k radikálům z organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku a následně se vrátili zpět do vlasti. Zatímco Hofer by je okamžitě zbavil občanství, Van der Bellen to nepovažuje za vhodný postup.

V agresivním duchu se nesl především počátek debaty, kdy Van der Bellen kritizoval Hoferovu stranickou kolegyni Ursulu Stenzelovou, která zesnulého otce bývalého předsedy Zelených nařkla, že inklinoval k nacismu. Hofer naopak Van der Bellena obvinil z toho, že byl spolupracovníkem Stasi, tajné služby bývalé NDR, a tvrdil o něm rovněž, že byl komunistou. Van der Bellen obě obvinění označil za "směšná". Ze lží se ale prezidentští kandidáti během duelu vzájemně obvinili několikrát.

O budoucím prezidentovi bude moci 6,4 milionu oprávněných rakouských voličů rozhodnout již tuto neděli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy