Předběžné výsledky ukázaly, že Van der Bellen získal 54,6 procenta hlasů, druhý Rosenkranz obdržel 19,1 procenta. Na třetím místě se s 8,4 procenty umístil 48letý advokát Tassilo Wallentin těsně následovaný 35letým šéfem Strany piva a hudebníkem Dominikem Wlaznym.
Výsledky zatím nezahrnují hlasy z korespondenčního hlasování, které se začnou sčítat až v pondělí. Tuto možnost mohlo využít více než 800 tisíc voličů. Na prvním a druhém místě už tyto hlasy ale již nic nezmění. Podle prognóz by s jejich započtením mohl Van der Bellenův zisk činit zhruba 56 procent.
According to preliminary results, the current President of Austria - Alexander Van der Bellen won the 2022 Presidential election
— Aytan Aliyeva (@aytan_aliyeva_) October 9, 2022
No female candidate..#PresidentialElection #Austria #bpw2022 #BPWahl22 #Oesterreich @vanderbellen pic.twitter.com/0aSebWvCaR
Po oznámení prognóz poděkoval Van der Bellen ve videu všem voličům, kteří jej podpořili. "Budu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí pracovat pro všechny Rakušanky a Rakušany a všechny, kteří v Rakousku žijí," řekl prezident. Rosenkranz uvedl, že je se svým výsledkem "velmi spokojený". Předseda Strany piva Wlazny slíbil, že za každý získaný procentní bod, vypije ještě v neděli večer jedno pivo.
Očekávanému vítězi pogratulovala mimo jiné předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová či švýcarský prezident Ignazio Cassis. Gratulaci zaslal také český prezident Miloš Zeman. Van der Bellenovo znovuzvolení označil za důkaz jeho skvělé reprezentace země a důvěry ze strany Rakušanů. Dodal, že by rakouského prezidenta rád přivítal na Pražském hradě. "Mnoho energie" do příštích šesti let v úřadu popřála rakouskému prezidentovi také slovenská hlava státu Zuzana Čaputová.
Van der Bellen, který stojí v čele Rakouska od ledna 2017, je dlouhodobě populární. Ve volbách se o přízeň voličů ucházel mimo jiné heslem "Bezpečná volba v bouřlivých dobách". Zemi provedl nejenom úskalími covidu-19, ale zvládl překonat také několik politických krizí.
Za necelých šest let v čele státu jmenoval pět různých vlád. Na rakouské politické scéně představuje Van der Bellen proimigrační a proevropský hlas. Je silným stoupencem Evropské unie a evropského federalismu. Během evropské migrační krize zastával názor, že by Evropa měla přijmout uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí.
Kritikové mu vyčítají, že se příliš drží stranou v každodenní politice a že při posuzování různých událostí používá dvojí metr. Během afér, v nichž jsou zapletení lidovci, se prezident údajně chová zdrženlivěji než při skandálech politiků Svobodné strany Rakouska. S výjiímkou té podporují Van der Bellena všechny rakouské parlamentní strany.