"Byl to málo přátelský akt," řekl Gusenbauer listu. Svému českému protějšku Mirku Topolánkovi pak prý "ve velmi důrazném telefonátu řekl, že takhle by to nešlo".
Topolánek mu údajně odpověděl, že sám se o nehodě nedozvěděl dříve.
"Jsem velmi naštvaný. Považuji to jasně za nijak přátelský akt, že jsme o této poruše během návštěvy Prahy nebyli informováni," cituje list kancléře. Podle něj bude mít věc "důsledky".
"Necháme důkladně prověřit, zda nebyla porušena dohoda z Melku, a zda proti tomu můžeme podniknout kroky," dodal.
Rakouský kancléř loni posvém zvolení kancléřem uvedl, že si přeje zavření temelínské elektrárny. Označil to za jednu z priorit své vlády.
Gusenbauer je podle tohoto zdroje vnitropoliticky pod tlakem, aby vláda na Česko podala mezinárodní žalobu za údajné nedodržení dohody z Melku.
V ní se česká vláda v roce 2000 zavázala znovu prověřit bezpečnost některých uzlů elektrárny před jejím spuštěním do řádného provozu, rakouský kabinet se zase zavázal zabránit blokádám hranice.
Gusenbauer byl na návštěvě Prahy v úterý. V noci na úterý v Temelínu z nedovřeného kohoutu uniklo 2000 litrů lehce radioaktivní
vody do záchytné nádrže, což bylo oznámeno až ve čtvrtek.
Česká republika zdůrazňuje, že podle dohod z Melku je povinna takové případy Rakousku ohlásit do 72 hodin, což se v tomto případě stalo.
Na sobotním uzavřeném zasedání se rakouský kabinet rozhodl pověřit experty, aby prozkoumali možnost podání mezinárodní žaloby na Česko kvůli Temelínu. Zároveň podpořil myšlenku vzniku rakousko-české parlamentní komise k jihočeské elektrárně, na které se při úterní schůzce oba premiéři shodli.