Rakousko vyloučilo podezření na ebolu, obavy měl i Mnichov

ČTK ČTK
5. 9. 2014 22:47
Kvůli nemocnému Somálci zavřeli mnichovské nádraží. Ebolu však neměl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň/Monrovia/Washington  - Podezření na nákazu virem eboly u pacientů ve Vídni i v Linci testy definitivně vyvrátily. V Mnichově pak planý poplach kvůli ebole uzavřel část hlavního nádraží.

V noci na pátek byl mezitím do USA převezen už třetí americký občan, který se v západní Africe zákeřnou nemocí nakazil. Misionáře a lékaře Ricka Sacru izolovali na speciálním oddělení nemocnice ve státě Nebraska.

Dva Američané, kteří se dříve ebolou nakazili, lékař Kent Brantly a misionářka Nancy Writebolová, se už zcela zotavili. Evropská unie sdělila, že výrazně zvýší finanční pomoc postiženým africkým zemím.

Ebola se zaměňuje s malárií

Pětačtyřicetiletá Nigerijka byla s vysokou horečkou a bolestmi hlavy ve vídeňské nemocnici od středy; opakované testy ebolu vyloučily. V hornorakouském Linci v pátek ale po návratu z dovolené v Africe izolovali patnáctiletého chlapce. Krevní testy ale podle agentury APA ukázaly, že mladík trpí malárií. V Rakousku to bylo už páté podezření na ebolu, testy byly však u všech pacientů negativní.

Planý poplach vyvolaný strachem ze zákeřné choroby v pátek také na hodinu uzavřel část mnichovského hlavního nádraží. Mladý Somálec, kterému se udělalo nevolno, však podle lékařů trpí gastritidou. Železniční doprava během incidentu omezena nebyla.

Případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily: testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy. V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do země přímo ze západní Afriky. Naopak nakažený Brit se po převozu do Londýna tento týden z nemoci zotavil.

Evropská unie v pátek oznámila, že na boj s ebolou v západní Africe poskytne celkem 144 milionů eur (téměř čtyři miliardy Kč). Chce tak prý podpořit hlavně rozvoj zdravotnického systému, školení zdravotnického personálu a také nákup několika mobilních testovacích jednotek. Dosud EU mluvila o pomoci ve výši jen 12 milionů eur (asi 330 milionů Kč).

Nakažený Američan jel do LIbérie pomáhat

Jednapadesátiletý Sacra, který je lékařem původem z Bostonu, zamířil do Libérie jako dobrovolník až v srpnu, tedy dlouho po vypuknutí epidemie. S rizikem nákazy podle vyjádření své manželky počítal. Neúčastnil se však přímo ošetřování nakažených krvácivou horečkou, nýbrž pomáhal na porodnické klinice. Není proto zcela jasné, jak se ebolou nakazil.

Na speciálním oddělení nemocnice v americké Omaze o Sacru bude pečovat 35 lékařů a sester. Zatím je prý pacient ve stabilizovaném stavu. Lékaři teď jednají o postupu v jeho léčbě, využijí prý možná i experimentální postupy jako transfúzi krve pacienta, který se z eboly vyléčil. Zásoby experimentálního léku ZMapp, který dostalo již sedm pacientů včetně dvou Američanů, jsou však podle výrobce nyní vyčerpány. Příprava byť malého množství dalších dávek bude prý trvat měsíce.

Ebola řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie eboly také ve středoafrickém Kongu.

Podle aktuálních údajů WHO dosud onemocnělo na ebolu v západní Africe takřka 4000 lidí, z nichž 2097 zemřelo. Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20.000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy