Rakousko míří pravěpodobně k předčasným volbám. Chce je nový šéf lidovců Kurz

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2017 20:31
Nový předseda rakouských lidovců (ÖVP), ministr zahraničí Sebastian Kurz chce v pondělí kancléři Christianu Kernovi navrhnout konání předčasných voleb. Kurz tak hodlá ukončit koalici s kancléřovými sociálními demokraty (SPÖ). Volby by se podle něj mohly uskutečnit letos na podzim. V řádném termínu by byly až na podzim příštího roku.
Nový předseda rakouských lidovců (ÖVP), ministr zahraničí Sebastian Kurz.
Nový předseda rakouských lidovců (ÖVP), ministr zahraničí Sebastian Kurz. | Foto: wikipedia

Vídeň - Nový šéf rakouských lidovců (ÖVP), ministr zahraničí Sebastian Kurz si přeje ukončení stále více znesvářené koalice se sociálními demokraty (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a je pro předčasné volby. Potvrdil to dnes poté, co ho užší vedení ÖVP jednomyslně nominovalo na funkci předsedy strany.

Třicetiletý šéf diplomacie na večerní tiskové konferenci uvedl, že předčasné hlasování by se mohlo uskutečnit začátkem podzimu. Kurz chce v pondělí navrhnout kancléři Kernovi, aby obě vládní strany společně předložily návrh na vypsání nových parlamentních voleb.

Zvolením Kurze vedení ÖVP zároveň přijalo podmínky, které si tento populární politik před dnešním jednáním stanovil, pokud se má ujmout předsednické funkce. Chce mít například právo veta při sestavování kandidátek a rozhodující slovo v dalších personálních i programových otázkách.

Rakouští lidovci si volí nového předsedu proto, že tento týden překvapivě odstoupil místopředseda vlády a šéf ÖVP Reinhold Mitterlehner. Navrženého kandidáta musí ještě řádně zvolit stranický sjezd.

Kurz už v pátek prohlásil, že považuje předčasné volby za "nejlepší cestu", jak ukončit "trvalý předvolební boj". Podle rakouských médií by se mohlo hlasování o složení nového parlamentu konat již v září či v říjnu.

S předčasnými volbami na podzim počítá i kancléř Kern. V dnešním televizním rozhovoru pro stanici ORF ale zdůraznil, že si je nepřeje a raději by vládl dál. Řádné volby by se konaly až na podzim příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy