Radioaktivní prach z Fukušimy dnes dorazí nad Evropu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 3. 2011 8:09
Odborníci ujišťují, že lidem nebezpečí nehrozí, úroveň radiace bude velmi nízká
Japonská jaderná elektrárna Fukušima
Japonská jaderná elektrárna Fukušima | Foto: Reuters

Halle (Německo) - Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima má dnes dorazit nad střední Evropu.

Lidi ale neohrozí, protože úroveň radiace bude velmi nízká, sdělila s odvoláním na německý úřad pro životní prostředí agentura DPA.

Radioaktivita bude tak nízká, že ji bude možné naměřit jen za použití velmi nákladných metod, uvedl Erich Wirth z německého úřadu. Wirth očekává, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska "prakticky neovlivní".

I v dlouhodobém horizontu by hladina radiace měla zůstat velmi nízká. "Souvisí to s tím, že vzdálenost (od Japonska) je hodně velká," říká Wirth.

Podobný názor vyjádřil v noci na středu mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák, podle něhož navíc výškové proudění vzduchu nenapovídá tomu, že by kontaminovaný prach směřoval nad Českou republiku.

V úterý dorazil radioaktivní prach z elektrárny Fukušima 1 přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali na Islandu. Lidé jimi ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně dorazí i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Výkyvy radioaktivity sleduje síť 63 monitorovacích stanic ve světě. Provozovány jsou Organizací pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která je pod patronací OSN a má sídlo ve Vídni.

Voda v Tokiu je nevhodná pro děti

V jaderné elektrárně Fukušima 1 ve středu vzrostla radiace a záchranné práce na druhém reaktoru byly podle agentury DPA opět přerušeny. Úřady v pětatřicetimilionovém Tokiu zároveň oznámily, že voda v městském vodovodu je kvůli vysoké radioaktivitě nevhodná pro děti.

Podle agentury Kjódó byla v elektrárně naměřena radioaktivita na úrovni 500 millisievertů za hodinu. V přírodě se hodnota přirozené radiace pohybuje kolem dvou millisievertů za rok.

Ve vodovodu v japonské metropoli, která leží 250 kilometrů jihozápadně od elektrárny Fukušima, překročilo množství radioaktivního jodu hranici přípustnou pro děti. Oznámily to na středeční tiskové konferenci městské úřady.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy