"Když jsme v 80. letech rybařili, chtěl jsem se jako kluk proběhnout k majáku. Otec mě ale zastavil s tím, že jsou radioaktivní," vzpomínal v reportáži BBC Jevgenij Basov, výzkumník z poloostrova Čukotka.
Majáky poháněly různé typy radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). V nich se používalo radioaktivní stroncium-90. Zařízení dodávala majákům energii desítky let.
"RTG se skládá ze tří částí. První je radioizotopický tepelný zdroj, který po dlouhý čas drží dostatečnou teplotu. Potom tam je termoelektrická baterie, která převede teplo na elektřinu. A nakonec kryt generátoru," popisuje zařízení Jevgenij Kroškin, vědec z ruského Institutu technické fyziky a automatizace.
Několik radioaktivních zařízení ukradli zloději
Aniva je nejznámější maják na ostrově Sachalin. Postavili ho v roce 1939 na těžko přístupném skalisku. Přes více než 50 let v něm žili a pracovali lidé. RTG byl do tohoto majáku umístěn až v roce 1990.
"Když se staly majáky samostatnými, začaly chátrat. Vítr vyvrátil dveře, dovnitř se mohl dostat kdokoli," tvrdí historik Igor Samarin. Po pádu Sovětského svazu jaderné generátory pracovaly dál. Jejich životnost ale pomalu končila a víc než desetiletí na ně nikdo nedohlížel. Během té doby několik generátorů zmizelo. Buď pod vodou, nebo v rukou zlodějů, kteří se zaměřili na kov.
Na vzdálenost desítek metrů nepředstavoval generátor hrozbu. Zblízka mohla ale zvýšená dávka radiace způsobit nemoc z ozáření. Jak dopadli zloději, se neví.
Po roce 1996 začali Rusové za pomoci zahraničních expertů generátory rozebírat. Ruská státní korporace zaměřená na jadernou energetiku Rosatom tvrdí, že veškerá stará zařízení RTG už odstranili. Některé opuštěné a ještě stojící majáky nyní lákají především turisty.