Chártúm - Rada bezpečnosti OSN odsoudila "vražedný útok" na vojáky Africké unie a žádá dopadení útočníků. Súdánská vláda přičítá vinu Evropské unii a Spojeným státům.
Ozbrojení muži přepadli o víkendu základnu vojáků Africké unie v Haskanitě, nejméně dvanáct z nich zabili a další zranili. Šlo o nejhorší útok na africké mírové jednotky za celou dobu jejich působení v Dárfúru.
Kdo útočil? Rebelové, nebo armáda
Kdo za brutálním útokem stojí, není dodnes známo. Z činu byli obviněni rebelové, ale jejich velitel Núr Ašr to odmítá. "Oblast jsme opustili před čtyřmi dny," prohlásil.
Podle něj za útokem stojí súdánská armáda. "Zaútočili na Haskanitu ze tří stran. My v té oblasti jednotky nemáme," uvedl Ašr.
Podkopávání mírového procesu nelze akceptovat, reagovala Organizace spojených národů. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin se ale před novináři nechal slyšet, že "mezi členy Rady bezpečnosti jsou bohužel státy, které si potrestání rebelů nepřejí".
Súdánský ministr spravedlnosti Alí al-Mardi dokonce řekl, že USA a EU nevyvíjejí dostatečný tlak na ozbrojené skupiny rebelů, kteří odmítli podepsat mírovou dohodu.
Tlak na rebely je nedostatečný
"Události z Haskanity jsou přímým důsledkem neúspěchu mezinároního společenství. Kdyby zvýšily tlak, nemohlo by se to stát," uvedl doslova.
Sobotní útok se odehrál pouze měsíc před plánovaným pokračováním mírových jednání mezinárodního společenství, súdánské vlády a rebelů.
Setkání tzv. "Starších" - skupiny světových osobností v čele s Nelsonem Mandelou, jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu, bývalým americkým prezidentem Jimmy Carterem nebo britským podnikatelem Richardem Bransonem - se súdánskými stranami konfliktu v Dárfúru se mají uskutečnit 27. října v libyjském Tripolisu.
Více o projektu The Elders (Starších) - ČTETE ZDE