Mandela oslavil narozeniny. Přijel mu začutat i Pelé

rst, Reuters
18. 7. 2007 18:00
První černošský jihoafrický prezident bojuje proti AIDS
Nelson Mandela před nedávnem obdržel dres svého oblíbeného týmu FC Barcelona
Nelson Mandela před nedávnem obdržel dres svého oblíbeného týmu FC Barcelona | Foto: Reuters

Johannesburg - Jižní Afrika dnes slaví narozeniny Nelsona Mandely - prvního černošského prezidenta země, bojovníka proti apartheidu, obhájce lidských práv a v neposlední řadě bojovníka proti nemoci HIV/AIDS.

Podle známých je Madiba - jak zní jeho klanové jméno - na svůj věk v dobré psychické kondici. Jihoafrické noviny jsou plné narozeninových blahopřání.

Fotbal a dobro

Dary si ke svým devětaosmdesátinám připravil Mandela hned dva. Fotbalová exhibice, jíž se zůčastnili takoví hráči světového formátu jako Brazilec Pelé a další celebrity, má za cíl finančně podpořit organizace bojující proti HIV/AIDS.

Tím druhým darem je založení organizace The Elders - bývalých státníků, která má aktivně řešit problémy dnešního světa.

V této skupině se k němu připojí bývalý americký prezident Jimmy Carter, bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan nebo bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová.

Foto: Reuters

Čtěte také: Z Kofiho Annana je zelený revolucionář

"Afrika potřebuje zelenou revoluci" - to je heslo nové organizace dotované dvěma multimiliardářskými nadacemi.

Mandelovou úlohou v této skupině je představit ji světu a zviditelnit ji, on sám v ní však nejvýznamější úlohu hrát nebude. Z veřejného života se totiž stáhl v roce 2004, pět let poté, co předal prezidentský úřad mladšímu Thabo Mbekimu.

Mandela dnes promluvil při příležitosti představení projektu The Elders - skupiny bývalých politiků, kteří chtějí řešit problémy dnešního světa
Mandela dnes promluvil při příležitosti představení projektu The Elders - skupiny bývalých politiků, kteří chtějí řešit problémy dnešního světa | Foto: Reuters

Kmenový válečník

Nelson Rolihlahla Mandela se narodil v červenci 1918 poblíž Qunu jako nejmladší syn kancléře náčelníka klanu Thembu. V roce 1944 se oženil s první ženou Evelyn a založil spolu s Oliverem Tambem Africký kongres mladých.

Mandela byl mezi prvními obhájci ozbrojeného odporu proti apartheidu. V roce 1961 začal působit v utajení v ozbrojené skupině Umkhonto we Sizwe (Kopí národa).

Poblahopřát Mandelovi přiletěl také Richard Branson, majitel společnosti Virgin ,a bývalý americký prezident Jimmy Carter
Poblahopřát Mandelovi přiletěl také Richard Branson, majitel společnosti Virgin ,a bývalý americký prezident Jimmy Carter | Foto: Reuters

V roce 1963 byl obviněn v procesu Rivonia, kde vyřkl slavný výrok: "Celý život jsem se rozhodl zasvětit boji za africký lid. Bojoval jsem proti bílé nadvládě i černé nadvládě." Nakonec byl v roce 1964 odsouzen nadoživotí.

Za třicet let prezidentem

Poslední bělošský jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk zrušil zákaz všech hnutí a Mandela byl osvobozen 11.2.1990. O rok později byl zvolen prezidentem Afrického národního kongresu a v květnu 1994 byl v Pretorii inaugurován jako první černošský prezident Jihoafrické republiky.

V roce 1999 Mandela odstoupil, aby tak dal příklad "doživotním" africkým prezidentům. Jeho následníkem se stal Thabo Mbeki. Po odchodu do důchodu se stal bojovníkem proti nemoci AIDS v Jižní Africe a získal miliony dolarů pro boj s touto nemocí.

Jeho boj proti AIDS se jej dotkl osobně, když v roce 2005 ztratil svého jediného syna - právě kvůli této nemoci.

Mandela se v roce 1996 rozvedl po 36 letech s manželkou Winnie. Na své 80. narozeniny si vzal za ženu Grace Machel, vdovu po mozambickém prezidentovi Samorovi Machelovi.

 

Právě se děje

Další zprávy