Pýše antického Řecka svítá naděje na záchranu. Řeku Ilissos má oživit nový park

Zahraničí Zahraničí
16. 3. 2019 16:08
Odehrává se tam dílo Faidros učence Platóna a čas u jejích břehů trávili proslulí antičtí filozofové. Athénská řeka Ilissos, kterou starověcí Řekové považovali za jednu ze svých nejdůležitějších, se stala v minulosti obětí průmyslového pokroku. Teď má ale šanci aspoň na částečnou záchranu.
Pohled na vyschlou řeku Ilissos.
Pohled na vyschlou řeku Ilissos. | Foto: George E. Koronaios / Wikimedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Na řece se neblaze podepsal průmyslový vývoj po druhé světové válce, který například řecký list Kathimerini označuje "za jeden z mnoha zločinů, ke kterým v Athénách došlo ve jménu pokroku". 

Řeka od té doby protéká podzemním tunelem pod městskými bulváry Vasileos Konstantinou a Kallirois. Na povrch se dostane jen v křovinách za zříceninou Chrámu Dia Olympského v centru Atén. Podle řeckého tisku mohlo být po válce jedním z důvodů, proč se město rozhodlo Ilissos vést pod povrchem, její znečištění splašky.

Tunel se už dlouho nachází ve špatném stavu. Společnost Athens Anaplasis, která se zaměřuje na urbanismus, přišla s nápadem vystavět na obou březích park. Tvrdí, že je to lepší volba, než investovat do opravy tunelu. Ta by údajně vyšla dráž. Rekonstrukce by stála desítky milionů eur, odhaduje expert na urbanismus z Národní technické univerzity Nikolas Belavilas, který působí i ve zmíněné firmě.

Nová pěší zóna by podle architektonických plánů lemovala trasu v oblasti Chrámu Dia Olympského a Národní zahrady. Šlo by zhruba o 1,2 kilometru dlouhý park táhnoucí se po obou stranách Ilissos.

"Jestli se tunel řeky Ilissos zbortí, nebude možné, aby řeka tekla ve svém přirozeném směru a může se rozvodnit po celém centru města," varoval na webu BBC Belavilas. Eroze půdy v okolí tunelu navíc způsobila, že tu od loňského října nejezdí tramvaje. 

Zatím ale není jasné, kdy by park mohl vzniknout a kolik by stál. V Athénách se o něm mluvilo už dříve.

Poprvé se nápad zrodil zhruba před 15 lety, kdy Řekové chystali letní olympiádu. Nakonec ale zůstalo jen u plánů. Ani druhý pokus nevyšel - tentokrát kvůli finanční krizi, která jihoevropský stát tvrdě zasáhla v roce 2008, připomněl deník Kathimerini.

Video: Historická budova Barrandovských teras má být pietně rekonstruována, nepoznáte rozdíl od podoby z 30. let, říká architekt 

Historická budova Barrandovských teras má být pietně rekonstruována, nepoznáte rozdíl od podoby z 30. let, říká architekt Kukral | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 24 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy