Putin promluvil o "unikátních" ruských raketách. Začala nová epocha, rozplývají se poslanci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 3. 2018 21:36
Ruský prezident Vladimir Putin přednesl projev o stavu Ruska. Podstatně ho ovlivnily blížící se prezidentské volby.
Vladimir Putin: Musíme a budeme si sami určovat naši budoucnost | Video: Asociated Press

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ve svém poselství o stavu země k rozhodnému průlomu k dlouhodobému růstu a ke zvýšení kvality života obyvatel. Zřejmě nejvíce ale zaujal videy, ve kterých ukázal nové ruské zbraně, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá.

Ruská média tuto pasáž označila za "vrchol poselství". Putin ji téměř výhradně věnoval ujišťování, že ruské ozbrojené síly jsou schopny překonat americkou protiraketovou obranu. Americké ministerstvo obrany v reakci na Putinova slova oznámilo, že vývoj ruských zbraní sleduje a v plánech na obranu země s nimi počítá.

Putin Informoval o nových typech strategických raket a podvodních aparátů, které jsou podle něj schopny překonat jakékoliv obranné systémy protivníka. Mluvil například o balistických raketách na jaderný pohon. Raketa má prý neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. "Nikdo ve světě takové rakety nemá," zdůraznil prezident.

Žádnou zmínku o hybridních a kybernetických zbraních, které podle západních rozvědek Rusko aktivně využívá, ale projev ruského prezidenta neobsahoval.

Součástí Putinovy řeči byla velkoplošná projekce nových zbrojních systémů, kterou přítomní ocenili bouřlivým potleskem vestoje. "Demonstrace možností ruských ozbrojených sil přivede k rozumu jakéhokoliv agresora," odpověděl ruský vůdce na ovace poslanců.

Podle amerického ministerstva zahraničí Putinovo prohlášení potvrdilo to, že Rusko vyvíjí zbraně v rozporu s mezinárodními ujednáními, mimo jiné s dohodou mezi Moskvou a Washingtonem z roku 1987 o likvidaci střel krátkého a středního doletu. Ministerstvo také uvedlo, že projev prezidenta o jaderném arzenálu sledovalo s velkým zájmem, za nešťastnou a nezodpovědnou pak považuje animaci, při které jaderné hlavice míří očividně na Floridu.

"Nová epocha světové politiky"

"Byl to projev odpovědného světového vůdce, který dobře zná existující hrozby a nachází odpovědi," řekl pak novinářům šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov. "Musíme Američany přinutit k míru a spolupráci, máme na to dost sil," dodal.

Nadšení z Putinovy řeči dal v rozhovoru s novináři najevo i místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj. Poselství ruského prezidenta podle něj "zahájilo novou epochu světové politiky", kdy se Rusko vrací do pozice přední světové mocnosti. "Hospodářský rozvoj státu s armádní zárukou svrchovanosti je správný recept na rozkvět Ruska," uvedl Tolstoj.

Výjimkou byl ale zřejmě čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Na internetu se objevila fotografie, na které má věrný stoupenec Kremlu podezřele zavřené oči. Ten obratem popřel, že by během projevu spal.

"Nespal jsem a nespím. Spím ostatně málo, musím pracovat. U nás nesmíme zamhouřit oka," napsal Kadyrov na sociální síti Telegram.

Volby se blíží

Kromě zbraní Putin hovořil i o ekonomice. Za hlavní nebezpečí označil technologické zaostávání země, které vede k úniku mozků a v konečném důsledku až ke ztrátě svrchovanosti.

Poselství výrazně ovlivnily blížící se prezidentské volby, v nichž je ruský vůdce vysokým favoritem. V příštích šesti letech, což je i délka mandátu budoucího prezidenta, se podle Putina sníží počet lidí žijících pod hranicí bídy o polovinu na deset milionů.

Putinův projev se nesl na vlně slibů: na péči o mladé rodiny vláda uvolní 3,4 bilionu rublů (1,3 bilionu korun), zvýší se důchody, rozšíří se bytová výstavba a zlepší komunikace. Výdaje na budování silniční sítě se zdvojnásobí na 11 bilionů rublů. Hrubý domácí produkt na obyvatele by se měl zvýšit o polovinu, tvrdil Putin.

Prezident, který k poslancům promluvil očividně nachlazen, poukázal na nutnost rozšíření "prostoru svobody" a zdokonalení demokratického systému země. Rusko podle něj musí zvýšit dynamiku rozvoje a "otevřít se světu a novým myšlenkám".

Rusové půjdou k volbám 18. března a Putin, jemuž průzkumy přisuzují 60 až 70 procent hlasů, se do kampaně zatím nijak výrazně nezapojil. Vyhýbá se předvolebním debatám v médiích, volební programy svých sedmi soupeřů nijak nekomentoval.

Čtvrteční výroční poselství, které Kreml z obvyklého prosincového termínu přesunul na dobu těsně před volbami, označují ruská média za obsáhlou prezentaci volebního programu dosavadního prezidenta, který kandiduje jako nezávislý. Opozice kriticky poukazuje na to, že ústavou předepsaný projev Putin využil k volební propagandě, která je svým mediálním dosahem ostatním kandidátům nedostupná.

 

Právě se děje

Další zprávy