Putin sliboval blahobyt, jeho hry odřízly ves od světa

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
4. 1. 2014 20:10
Vesnice leží mezi olympijským Soči a vysokohorským areálem Krasnaja Poljana
Putin na prohlídce sportovišť v Soči
Putin na prohlídce sportovišť v Soči | Foto: REUTERS/Alexei Nikolskiy/RIA Novosti/Kremlin

Moskva - Výstavba komunikací a areálů pro zimní olympijské hry v Soči odřízla od světa malou ruskou horskou vesnici Achštyr.

Místní před téměř pěti lety přišli o vlastní zdroje vody a musejí se spoléhat na nedostačující dodávky. Cesta na autobus jim zabere skoro dvě hodiny.

A aby toho nebylo málo, podle zprávy mezinárodní organizace Human Right Watch (HRW) rovněž trpí nadměrným hlukem a prachem.

Ochránci lidských práv zároveň zveřejnili video, na němž si obyvatelé vesnice zoufají, že prezident Vladimir Putin ani vláda neplní své sliby.

"Prezident řekl, že nikdo nebude výstavbou trpět," stěžuje si na záznamu jeden z obyvatel městečka. "A co se stalo, bylo, že trpí celá vesnice."

Putin s Medveděvem ve středisku Krasnaja Poljana.
Putin s Medveděvem ve středisku Krasnaja Poljana. | Foto: REUTERS/Alexei Nikolskiy/RIA Novosti/Kremlin

Od Soči k horám

Vesnice leží na spojnici mezi olympijským Soči na břehu Černého moře a vysokohorským areálem Krasnaja Poljana. Rusko tato dvě střediska nechalo propojit 48 kilometrů dlouhou železnicí a novou cestou.

Achštyr sice je jen několik kilometrů od nové silnice, ale jeho obyvatelé k ní nemají přístup. Úřady totiž nenechaly vybudovat žádné vjezdy ani výjezdy, přestože to podle HRW přislíbily. Přes silnici navíc nevede žádný bezpečný přechod pro chodce.

Podle Jane Buchananové z HRW bylo od příslušných míst neuvěřitelně krátkozraké, že tímto způsobem ještě víc odřízly už i tak zapadlou vesnici.

Russia: Village Cut Off by Sochi Olympic Construction
Russia: Village Cut Off by Sochi Olympic Construction | Video:

Výstavba zničila zdroje vody

Zřejmě nejpalčivějším problémem je nedostatek vody. Při budování skládky nad vesnicí totiž byly zničeny i studny, které místní obyvatelé používali coby hlavní zdroj vody.

Od té doby vláda nechává vodu jednou týdně dovážet, podle vesničanů je jí ale málo. Navíc se bojí, že po olympiádě přijdou i o tu.

V roce 2010 nechaly úřady ve vesnici nainstalovat pumpu. Ta podle vesničanů fungovala přesně jeden den - když ji přišli místní představitelé slavnostně zprovoznit. Údajně ale nevyhovovala hygienickým podmínkám a dalším normám, a proto byla vzápětí vyřazena z provozu.

Takové bylo Soči pár měsíců před olympiádou:

Do práce dvě hodiny

Nově vybudovaná silnice navíc vede skrze staré cesty, které vesničané využívali, aby se dostali na tehdejší hlavní spojnici mezi Soči a Krasnajou Poljanou. Stavěli na nich mimo jiné i autobusy. Dnes musí lidé používat vlastní auta nebo žádat sousedy o svezení po úzké horské silnici. Cesta do práce či školy jim zabere i dvě hodiny.

"Dříve to trvalo 25 minut dostat se na školní autobus nebo na autobus do města. Teď to dá skoro 2 hodiny," uvádí další obyvatelka Achštyru.

Přes vesnici navíc takřka nepřetržitě jezdí nákladní auta na blízkou skládku a do lomů a ničí úrodu, která je i zdrojem obživy.

Úřady slibují, ale nekonají

"Ruská vláda buduje nejdražší olympijské hry v historii, ale mnozí z obyvatel Soči za ně zaplatili velice vysokou cenu," uvedla Buchananová.

"Ruští představitelé odřízli vesničany z Achštyru od základních služeb a udělali žalostně málo, aby je obnovili," dodala.

Úřady podle HRW reagují na neutuchající stížnosti obyvatel vesnice sliby, že vše vyřeší, pokud už to vyřešeno nebylo. Problémy ale přetrvávají i nadále.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy