Moskva - Už potřetí od letošního června zavítal venezuelský prezident Hugo Chávez do Moskvy, aby se sešel se svým „drahým přítelem", ruským premiérem Vladimirem Putinem.
A jako obvykle byl přivítán vřele. Kreml oznámil, že Venezuele půjčí jednu miliardu dolarů na nákup ruských zbraní. Těch si od roku 2005 Hugo Chávez objednal za 4.4 miliardy dolarů.
Jádro pro Venezuelu
Šlo o 100 tisíc kusů samopalů Kalašnikov, tanky, víceúčelová vojenská letadla Su-30 a helikoptéry Mi-17. Nyní má Venezuela podle listu Kommersant zájem o další letouny Suchoj (tentokrát Su-35), protiletadlové systémy a obrněné transportéry. Agentury mluví i o snaze získat ruské ponorky.
Kromě vyzbrojování regionálního rivala Moskva nepotěšila Washington ani nabídkou na rusko-venezuelskou spolupráci v oblasti civilní jaderné energie, kterou Putin včera přednesl.
„Jsme připraveni uvažovat o možnosti spolupráce při využití jaderné energie," řekl ruský premiér, který také zdůraznil možnosti kooperace v energetickém odvětví, high-tech či chemickém průmyslu.
Latinská Amerika - sféra ruského vlivu?
Putin také Chávezovi poděkoval za „vřelé přijetí našich strategických letadel." Do Venezuely před dvěma týdny přiletěly dva bombardéry TU-160.
Bylo to vůbec poprvé, co se ruská letadla, schopná nést jaderné zbraně od konce studené války, přiblížila tak blízko americkým břehům.
Premiér zdůraznil rostoucí význam Latinské Ameriky, které prý chce Rusko věnovat „větší pozornost". Na cestě do venezuelských vod jsou tak už čtyři lodi ruské flotily, které se tam zúčastní společných cvičení v Karibiku.
V pátek se Chávez sešel s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, který ho vezme i na probíhající masivní vojenské cvičení, jehož se na Sibiři účastní 50 tisíc vojáků.
Hugo Chávez tento týden také posílil svou energetickou a vojenskou spolupráci s Čínou, kde podepsal dohody o stavbě rafinerie, flotily tankerů a vybudování společného investičního fondu. Rovněž si objednal 24 cvičných vojenských letadel K-8.