Video: Bez lží a překrucování. Mapy ukazují, proč Putin mobilizuje

Jakub Zuzánek Martin Krepindl Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
23. 9. 2022 9:38
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlášením částečné mobilizace fakticky přiznal, že Kremlem řízená válka na Ukrajině nejde podle představ. Ruská armáda od února utrpěla obrovské ztráty, a i přes územní zisky zaznamenala řadu neúspěchů a vynucených stažení. Připomeňte si, jak se fronta hýbala od vypuknutí konfliktu ve videu.
Vývoj ukrajinské fronty od začátku války | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Rusové zaznamenali první velké porážky v Kyjevské, Sumské a Černihiviské oblasti už na přelomu březnu a dubna. Tehdy Kreml tvrdil, že jde i přes značné ztráty o "akt dobré vůle" a že jde pouze o přesun jednotek na východ země.

Tam skutečně Rusové díky dělostřelectvu zaznamenali dílčí úspěchy a dobyli řadu vesnic a některá větší města. I přes statečný odpor Ukrajinců tak dokázali pod svou kontrolu dostat strategické přístavní město Mariupol nebo menší, ovšem důležitá města, jako například Lysyčansk či Severodoněck.

Fronta se přes léto hýbala zanedbatelně, průlom však přišel na začátku září, kdy Ukrajinci úspěšnou ofenzivou na jihu a zejména východě země získali zpět odhadem 6 tisíc kilometrů čtverečních. Tuto akci za porážku uznaly i oficiální kremelské kanály a pravděpodobně vedly ruského lídra Putina k vyhlášení částečné mobilizace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na osvobození všech okupovaných částí Ukrajiny včetně Krymu i po vyhlášení mobilizace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Florida se připravuje na evakuaci

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 tisíc lidí. 

Nejprve proud vypadl na západě Kuby, ale následně se zhroutila celá rozvodná síť, píše AP. Státní energetická společnost nyní pracuje na obnově dodávek elektřiny pro 11 milionů obyvatel země.

Živel zdevastoval provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku, poznamenala AP. Zpustošil přitom jednu z nejdůležitějších tabákových farem. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy. Podle stanice BBC má živel jednu oběť. 

Hurikán nyní míří k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci 2,5 milionu obyvatel. Očekává se, že by nad teplými vodami Mexického zálivu mohl nabrat na síle až na čtvrtou kategorii a během dne by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy