Vytlačí Moskva Brusel? Putin zhlédl v Srbsku přehlídku

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 10. 2014 19:04
Srbsko se snaží ekonomicky těžit ze sankcí Ruska vůči Evropské unii. To komplikuje přístupové rozhovory.
Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě.
Vladimir Putin u pomníku osvoboditelů v Bělehradě. | Foto: Reuters

Bělehrad - Vladimir Putin přistál po poledni v Bělehradu. Zúčastnil se slavnostní vojenské přehlídky. Srbská metropole si připomíná sedmdesáté výročí osvobození od nacistů. Vypadá to skoro symbolicky.

Ruský prezident přijel v době, kdy má Srbsko kvůli ukrajinské krizi najednou blíže do Moskvy než do Bruselu.

Srbští vojáci pochodují na přehlídce. I před zraky Putina.
Srbští vojáci pochodují na přehlídce. I před zraky Putina. | Foto: Reuters

"Máme společné kořeny, jazyk, víru, zvyky a kulturu. Ve všech válkách jsme stáli na stejné straně," řekl před návštěvou ruské televizi srbský prezident Tomislav Nikolič.

Před vojenskou přehlídkou uvítaly ruského hosta ovace publika i skandování "Putin! Putin!". "Ať žije bratrské Srbsko!" prohlásil Putin.

Brusel hrozí Bělehradu přerušením vstupních rozhovorů, které začaly v lednu po dlouhých odkladech.

Důvodem je srbská snaha zaplnit co největší prostor na ruském trhu poté, co z něj kvůli sankcím zmizely potraviny z EU, a také plynovod South Stream. Srbové od stavby plynovodu ani na naléhání z Evropské komise nechtějí odstoupit.

Srbští vojáci při tréninku na čtvrteční přehlídku v Bělehradě.
Srbští vojáci při tréninku na čtvrteční přehlídku v Bělehradě. | Foto: Reuters

Podle serveru EUobserver, který se odvolává na vysoce postavený zdroj v Evropské komisi, je členství Srbska v Unii vážně ohroženo. Hned ve dvou bodech – a to zásadních – postupuje Bělehrad opačně, než by si v Bruselu přáli.

Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jako by už dopředu předjímal, co se stane. Minulý týden prohlásil, že "v příštích pěti letech s rozšířením Evropské unie o nové členy nepočítá." Přístupové rozhovory by podle harmonogramu měly končit v roce 2018.

South Stream dělá mnoha evropským zemím a politikům těžkou hlavu. Plynovod závislost na ruském plynu posiluje namísto toho, aby se snižovala. Dohodu o výstavbě potrubí podepsaly s ruským Gazpromem Řecko, Bulharsko, Srbsko, Chorvatsko a Maďarsko.

Bulhaři už se dostali do problémů a na výzvu Komise výstavbu svého úseku plynovodu pozastavili. Srbská vláda to odmítá. Projekt má přinést Srbsku investice v hodnotě dvou miliard eur, zároveň potvrdí téměř stoprocentní srbskou závislost na ruském plynu.

"Říkáme všem: Podívejte se, když pokračujete v projektu South Stream, porušujete legislativu Evropské unie. Obzvláště pokud jste kandidátskou zemí a nemáte ještě uzavřenu kapitolu o energetice," cituje EUobserver svůj zdroj z Komise.

"Není vhodná doba na realizaci tohoto projektu, i kdyby byl v souladu se zákony Evropské unie," řekla diplomaticky nastupující ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová.

Srbsko bylo v minulosti spojencem Ruska, Moskva podporovala Slobodana Miloševiče v době válek v Bosně i Kosovu. Po svržení Miloševiče v roce 2000 srbské vlády vytyčily proevropský kurs, nyní je ale patrný obrat zpět k Moskvě.

Bar Putin nedávno otevřeli v Novém Sadu na severu Srbska.
Bar Putin nedávno otevřeli v Novém Sadu na severu Srbska. | Foto: Reuters

I přes bruselskou výzvu Srbsko oznámilo, že chce zvýšit dovoz svých potravin do Ruska, a dokonce uzavřít bezcelní dohodu, týkající se například masa, alkoholu nebo automobilů. Ruské firmy se chtějí ve velkém měřítku účastnit privatizace srbských podniků.

Ani bez takzvaných ruských záležitostí nemá Bělehrad nic jisté. Některým členským zemím EU vadí fakt, že odmítá uznat Kosovo (přestože Španělsko nebo Slovensko jeho nezávislost také neuznaly), a poslední hodnoticí zpráva Evropské komise kritizuje nedostatečnou svobodu médií a informací v Srbsku.

Středeční dramatický průběh fotbalového zápasu Srbsko-Albánie, který zůstal kvůli výtržnostem diváků nedohrán, naznačuje, že doba na úplné srbsko-kosovské či srbsko-albánské usmíření ještě nenastala.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Jsem přesvědčen, že Srbsku by měly být kladeny pouze splnitelné podmínky. A je pro mě nepřijatelné, aby byly Srbsku kladeny podmínky, které splnit nemůže nebo které by snad byly v rozporu se srbskou ústavou," prohlásil minulý týden předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, když přijal předsedkyni srbského parlamentu Maju Gojkovičovou.

Evropská unie se Srbům každopádně vzdaluje. A to už v době, kdy ještě nemají uzavřenu ani jednu z pětatřiceti přístupových kapitol. To v lednu při slavnostním zahájení rozhovorů o členství čekal málokdo.

 

Právě se děje

Další zprávy