Fotbal v Bělehradě víc děsil, než bavil. Kosovo je živá rána

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2014 18:30
Kvalifikace na Euro 2016 mezi Srbskem a Albánií skončila pohromou. Po hráčích se hádají politici.
Albánský fanoušek v Tiraně.
Albánský fanoušek v Tiraně. | Foto: Reuters

Bělehrad – Albánští fotbalisté v Bělehradě kvalifikační zápas nevyhráli, přesto je po příletu domů v Tiraně vítaly rozjásané davy.

Albánské vlajky vlály ještě v úterý večer také v kosovské metropoli Prištině, kde se lidé shromáždili na "oslavu" toho, co se stalo v Bělehradě.

Utkání zůstalo ve 42. minutě prvního poločasu za stavu 0:0 nedohrané. Do fotbalu vstoupila politika, což vzhledem k napjatým vztahům mezi Srby a Albánci není až tak neočekávaná věc.

Albánská hymna před začátkem zápasu nebyla kvůli pískotu a hlasitému protestnímu skandování v ochozech slyšet.

Někdo – neví se kdo – vypustil nad tribuny a plochu malé letadélko na dálkové ovládání s mapou Velké Albánie. Dvouhlavý albánský orel se skvěl na pozadí území, které zahrnovalo kromě samotné Albánie a Kosova také části Srbska, Černé Hory a Makedonie.

Srbský fotbalista vlajku zavěšenou na letadélku strhnul a rozpoutala se nevídaná strkanice. Na trávník pronikli někteří fanoušci a pustili se do albánských fotbalistů. Jeden z nich – shodou okolností hráč pražské Slavie Bekim Balaj – dostal ránu do hlavy plastovou židlí.

Z tribuny pak létaly na Albánce další předměty, rozhodčí raději zápas ukončil.

Srbští fanoušci v hledišti.
Srbští fanoušci v hledišti. | Foto: Reuters

Je to teprve podruhé ve více než půlstoleté historii, co se kvůli výtržnostem nedohrál zápas evropské fotbalové kvalifikace. Utkání Dánsko – Švédsko ale rozhodčí v roce 2007 předčasně ukončil pouze kvůli fyzickému útoku jednoho diváka.

Bělehradský zápas ukázal, že patnáct let po válce v Kosovu jsou rány pořád ještě čerstvé. Příští týden měl přijet do Srbska na historickou návštěvu albánský premiér Edi Rama.

I kdyby se uskutečnila, což podle bělehradské rozhlasové stanice B92 není jisté, bude ovlivněna středečními fotbalovými událostmi.

Na stadionu byl totiž ve VIP lóži přítomen Ramův bratr Olsi Rama, kterého srbská média spojují s letadélkem na dálkové ovládání.

On sám popřel, že by měl s akcí cokoliv společného, a odmítl i tvrzení, že byl ještě na stadionu zatčen a vyslýchán srbskou policií.

"Nebyl jsem zadržen ani vyslýchán. Situace na tribuně byla chaotická. Jen jsem ukázal svůj pas a kameru. Trvalo to několik minut," řekl po návratu do Tirany.

Premiér Edi Rama na Twitteru poděkoval albánským hráčům za odvahu a srbskou stranu kritizoval za "otřesnou show".

Srbský premiér Ivica Dačič reagoval na incident velmi podrážděně. Prohlásil, že je zvědavý, jak na událost bude reagovat Evropská unie. Nelze však předpokládat, že by výtržnost na fotbale řešila EU namísto Evropské fotbalové federace (UEFA).

Deníku Blic řekl, že provokaci podle něj připravil bratr albánského premiéra.

Ministr sportu Aleksandar Vulin dokonce prohlásil, že jde o provokaci související se čtvrteční návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Bělehradě. Putin se má zúčastnit vojenské přehlídky u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození města od nacistů.

Albánské fotbalisty vítaly davy na letišti Matky Terezy v Tiraně jako hrdiny.
Albánské fotbalisty vítaly davy na letišti Matky Terezy v Tiraně jako hrdiny. | Foto: Reuters

Albánské velvyslanectví v Bělehradě odmítá fotbalový zápas jakkoliv komentovat. Před srbským velvyslanectvím v Tiraně preventivně hlídkují policejní těžkooděnci.

Mix politiky a fotbalu se už několikrát ukázal velmi výbušným. V roce 2001 si Francie pozvala do Paříže tým Alžírska.

Za stavu 4:1 rozhodčí utkání ukončil kvůli vbíhání diváků na trávník. Výtržnosti působili imigranti alžírského původu. Šlo ovšem jen o přátelský zápas.

Dvě znepřátelené země rozdělené válkou – Arménie a Ázerbájdžán – svedl los do společné kvalifikační skupiny na Euro 2008. Ázerbájdžánská strana se dopředu odmítla zaručit za bezpečnost arménských fotbalistů.

Ani jeden tým neměl šanci na postup, takže se UEFA rozhodla oba zápasy raději zrušit. Tento model ale nelze u soubojů Srbska a Albánie opakovat, protože kvalifikace je teprve na počátku a Albánie vede skupinu.

Pozoruhodné je, že loni byly Ázerbájdžán a Arménie znovu nalosovány do jedné kvalifikační skupiny na juniorské mistrovství Evropy fotbalistů do devatenácti let. UEFA rychle zasáhla a los změnila. Pravda, kavkazští sousedé spolu nemají - na rozdíl od Srbska a Albánie - ani diplomatické vztahy.

Odveta bělehradského zápasu hrůzy se má hrát v Albánii za rok, 8. října. V kůži srbských reprezentantů by v tento den chtěl být asi málokdo.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy