Putin a Orbán plánují, jak dodávat ruský plyn kolem Ukrajiny

Martin Ehl
17. 2. 2015 21:05
Zatímco Orbán byl na své poměry umírněný a vyzval ohledně války na Ukrajině k jednání, ruský prezident byl rezolutní a vybídl ukrajinské vojáky, aby se vzdali a opustili Debalceve.
Putin a Orbán pózují při návštěvě ruského prezidenta v Budapešti.
Putin a Orbán pózují při návštěvě ruského prezidenta v Budapešti. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko potřebuje levné dodávky ruského plynu a Rusko potřebuje v EU někoho, přes koho bude svůj plyn nadále posílat. V tomto duchu se nesla úterní několikahodinová návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti, první v členské zemi EU od loňského zavedení protiruských sankcí za agresi na Ukrajině.

"Jednota EU může být udržena zároveň s blízkou spoluprací s Ruskem," odmítl kritiku za svoji schůzku s Putinem během tiskové konference maďarský premiér Viktor Orbán.

Zatímco Orbán byl na své poměry umírněný a vyzval ohledně války na Ukrajině k jednání, ruský prezident byl rezolutní a podkopal minské dohody: podle něho by se ukrajinská vláda měla vzdát města Debalceve, o které se od uzavření příměří v neděli zuřivě bojuje a o němž separatisté včera hovořili, že ho dobyli. "Pokud vyřešíme Debalceve, vyřešíme konflikt. Je ale třeba nechat ukrajinské vojáky složit zbraně a jít domů," řekl Putin.

Podle něho Ukrajinci dostávají zbraně ze zahraničí.

Z dlouhodobého hlediska byla důležitější otázka dodávek plynu, o které má Maďarsko velké obavy. A Rusko zároveň potřebuje obejít Ukrajinu.

Vladimir Putin vyjádřil naději, že Maďarsko se bude moci zapojit do projektu Turkish Stream, plynovodu, který by měl nahradit zrušený ruský projekt South Stream. Gazprom je podle něho připraven i nadále dodávat plyn do Maďarska i po skončení platnosti současné dohody.

Maďarsku letos končí dlouhodobá dohoda o dodávkách ruského plynu. Podle vyjádření obou státníků, kteří spolu strávili neobvyklé dvě hodiny mezi čtyřma očima, budou pokračovat technická jednání o prodloužení či uzavření nové smlouvy. Protože ale Maďarsko nevyužilo svoji dosavadní kvótu na dodávky, budou pokračovat podle současné dohody.

Ruský prezident zmínil, že jednali o maďarských zásobnících plynu. Ruský Gazprom by je mohl využít pro skladování zásob pro evropské spotřebitele, aby tím omezil riziko přerušení dodávek přes Ukrajinu.

O tom, že během několikahodinové Putinovy návštěvy jde o širší hru o dodávky ruského plynu do Evropy, svědčí rychlá pondělní večerní návštěva Viktora Orbána v srbské Subotici. Tam za doprovodu ministra zahraničí Pétera Szijjártó jednal s premiérem Aleksandrem Vučičem a srbským ministrem zahraničí Ivicou Dačičem. Hlavním tématem schůzky v Subotici byla právě energetika.

Gazprom už kvůli nízké ceně ropy, na kterou je cena plynu navázaná, sníží v příštích měsících cenu plynu evropským zákazníkům až o 35 procent.

U příležitosti návštěvy maďarští a ruští ministři podepsali pět dohod, které rozšiřují ekonomickou a kulturní spolupráci obou zemí.

Historickou kontroverzi vyvolal ruský prezident Vladimir Putin v Budapešti nejen samotnou návštěvou členského státu EU v době sankcí, ale také prvním krokem. Položil věnec k památníku sovětských vojáků padlých ve druhé světové válce, ale také k dalšímu, čerstvě opravenému památníku padlým, kteří potlačovali maďarskou protikomunistickou revoluci v roce 1956.

Jak upozornil server 444.hu, podle nové maďarské ústavy (základního zákona), přijaté poslanci Fideszu v roce 2011, tento obnovený památník má na sobě nelegální nápis, když oslavuje ty, kteří potlačovali revoluci v roce 1956. Stejně tak je zakázán jako totalitní symbol červená hvězda, která pomník zdobí. Při ceremonii mohli být přítomni pouze ruští novináři.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy