Maďarům vadí krajané na ukrajinské válečné frontě. Putin ne

Martin Novák Martin Novák
17. 2. 2015 11:05
Ruský prezident přijíždí po osmi měsících na první bilaterální návštěvu členské země EU a NATO.
V předvečer Putinovy návštěvy se konala v Budapešti protestní demonstrace. Přišlo ale málo lidí.
V předvečer Putinovy návštěvy se konala v Budapešti protestní demonstrace. Přišlo ale málo lidí. | Foto: Reuters

Budapešť - Podruhé od loňské anexe Krymu si Vladimir Putin užívá bilaterální návštěvy v členské zemi Evropské unie a NATO.

Českým kritikům Ruska se jistě ulevilo, že po Vídni, kde byl v červnu, nepřijíždí do Prahy, ale do Budapešti.

Maďarský premiér Viktor Orbán patří mezi nejvstřícnější politiky vůči Putinovi. Snaží se mírnit protiruské sankce a ohání se pragmatismem: jestliže je Maďarsko závislé na ruské ropě a plynu, musí s ním mít dobré vztahy.

V předvečer návštěvy demonstrovaly proti příjezdu ruského prezidenta jen stovky lidí.

Zpravodaj Slovenského rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek Aktuálně.cz řekl, že většina Maďarů nevidí v Orbánově pragmatismu a snaze o dobré vztahy s Putinem nic špatného.

Analogii současné ruské politiky na Ukrajině se sovětským zásahem v Maďarsku v roce 1956 vnímá málokdo.

"Rok 1956 skutečně nikoho nezajímá a nikdo si s tím současné dění na Ukrajině nespojuje. Maďaři mají především starosti o svoji stopadesátitisícovou menšinu na Ukrajině. To je jejich priorita. Naléhají na vládu v Kyjevě, aby ukrajinské Maďary nepovolávala na frontu na východ Ukrajiny. Nebo alespoň ne ve větší míře, než je jejich zastoupení v ukrajinské populaci," říká Papucsek.

Orbán výtky odráží tím, že Maďarsko potřebuje především dobré vztahy s Německem a Ruskem. Německo je jeho největší obchodní partner, z Ruska dováží 85 procent své spotřeby ropy a plynu.

"On to říká narovinu. S Putinem chce jednat, protože od něj kupuje plyn a je na něm závislý. Hotovo, tečka. Přitom ale Orbán manévruje tak, aby nenarušil evropskou jednotu," vysvětluje Papucsek.

Opozice používá proti premiérovi vazby na Rusko jako zbraň. Socialisté tvrdí, že na úterním jednání nebudou ani tak podepsány smlouvy mezi Maďarskem a Ruskem, ale privátní obchod mezi Orbánem a Putinem (socialisté ovšem v minulosti sami prováděli politiku ekonomicky hodně orientovanou na Moskvu - pozn. red.).

"Návštěva je selháním maďarské diplomacie. Schůzka se koná pouze kvůli Putinovu zájmu, aby dokázal, že prorazil evropský bojkot své osoby," uvedl v prohlášení bývalý premiér a nyní lídr opoziční Demokratické koalice Ferenc Gyurcsány.

Velké spory provázejí dostavbu maďarské jaderné elektrárny Paks. Orbánova vláda ji bez výběrového řízení přiklepla ruskému Rosatomu.

"Podle nedávného průzkumu veřejného mínění Maďaři tuto dostavbu odmítají. Ale ne kvůli Rusku, spíše proto, že jsou pro alternativní zdroje energie," říká Čech David Prokop, který v Budapešti už několik let žije a pracuje.

Potvrzuje, že v současném Maďarsku není cítit žádný silný odpor proti Rusku nebo úvahy o posobnosti roku 1956 se současným děním na Ukrajině.

"Co vidím a slyším, tak Maďary v souvislosti Ukrajinou nejvíc zajímá osud maďarské menšiny. A to, jestli krajany povolávají do ukrajinské armády, aby bojovali. Opozice používá jako kladivo na Orbána, jak na přelomu osmdesátých a devadesátých let prosazoval co nejrychlejší odsun sovětských vojsk z Maďarska a nyní dělá z Budapešti bránu pro Rusy do Evropy. Ale většina obyčejných Maďarů to myslím takto nevnímá," řekl Aktuálně.cz David Prokop.

Orbán s Putinem mají podepsat další ekonomické dohody. Podle Putinova poradce Jurije Ušakova chce Kreml Maďarsko zapojit do svého projektu plynovodu přes Černé moře a Turecko do Evropy. Tímto potrubím chce Rusko nahradit loni zrušené potrubí South Stream, které vedle řady jiných zemí počítalo rovněž s Maďarskem jako tranzitní zemí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy