Pusťte naše občany, vyzývají USA Severní Koreu

ČTK ČTK
8. 9. 2014 7:14
Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co KLDR oznámila, že soud s jedním ze zadržovaných, Matthewem Millerem, začne 14. září.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington/Pchjongjang - Spojené státy vyzvaly Severní Koreu, aby propustila tři americké občany, které komunistický režim zadržuje.

Prohlášení přišlo jen několik hodin poté, co KLDR oznámila, že soud s jedním ze zadržovaných, Matthewem Millerem, začne 14. září.

Miller spolu s dalším americkým občanem Jeffreym Fowlem mají být údajně souzeni kvůli tomu, že se vůči režimu dopustili "nepřátelských činů".

Šestadvacetiletý Miller z kalifornského Bakersfieldu byl v KLDR zadržen letos v dubnu, když po příletu do země roztrhal své vízum a prohlásil, že chce v komunistické Severní Koreji žít.

Šestapadesátiletého Fowlea zatkli o měsíc později těsně před odjezdem zpátky do USA poté, co na toaletách jachtařského klubu v Čchongdžinu nechal bibli.

Kenneth Bae.
Kenneth Bae. | Foto: Reuters

Poslední ze tří Američanů, misionář Kenneth Bae, má již proces za sebou. Drží ho od listopadu 2012 a nyní si odpykává trest 15 let nucených prací za to, co KLDR označila jako podvratnou protistátní činnost.

"Z humanitárních důvodů žádáme Korejskou lidově demokratickou republiku, aby Jeffreyho Fowlea a Matthewa Millera propustila a oni se mohli vrátit domů," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psakiová.

"Rovněž KLDR vyzýváme, aby odpustila Kennethovi Bae, udělila mu milost a pustila ho na svobodu, aby se mohl opět setkat se svou rodinou a získat potřebnou lékařskou péči."

Začátkem září dostali zahraniční novináři vzácnou příležitost hovořit se zadržovanými Američany. Ti v rozhovorech apelovali na USA, aby se postaraly o jejich brzké propuštění a poslaly do Pchjongjangu svého vyslance, který by jejich svobodu vyjednal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy