KLDR zatkla amerického turistu kvůli nevhodnému chování

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2014 20:47
Muž měl roztrhat turistické vízum a křičet, že přijel do KLDR hledat útočiště.
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR.
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul/Washington - Severní Korea zadržela 24letého Američana. V den návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Jižní Koreji to oznámila severokorejská agentura KCNA.

Podle stanice BBC jde o turistu, který byl zadržen kvůli nepatřičnému chování. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o případu ví.

Incident se stal 10. dubna. Mladík, jehož KCNA identifikovala jako Millera Matthewa Todda, byl zatčen hned po příjezdu do KLDR, při vyřizování vstupních formalit. Podle zprávy severokorejské agentury měl muž platné turistické vízum, ale roztrhal je s křikem, že přijel do KLDR hledat útočiště.

Proč zprávu o tomto incidentu zadržela čtrnáct dní, KCNA nevysvětlila. Jeden z uživatelů Twitteru napsal, že Američan přijel do KLDR požádat o azyl, a doprovodil to slovy: "Přeji dobrou zábavu."

USA: Víme o něm

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová sdělila na pravidelné schůzce s novináři, že její úřad o zadržení amerického občana v KLDR ví.

"Nemáme žádné další informace, které bychom vám teď mohli dát. Jsme v kontaktu se švédským velvyslanectvím v Pchjongjangu," sdělila. USA neudržují s KLDR diplomatické styky a jejich zájmy tam zastupuje Švédsko.

KLDR zadržuje v současnosti ještě jiného Američana. Je to misionář Kenneth Bae, který si odpykává 15 let nucených prací, k nimž ho Severokorejci za údajnou podvratnou protistátní činnost odsoudili loni. Zatčen byl v listopadu 2012, kdy jako představitel cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy