KLDR zatkla amerického turistu kvůli nevhodnému chování

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2014 20:47
Muž měl roztrhat turistické vízum a křičet, že přijel do KLDR hledat útočiště.
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR.
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul/Washington - Severní Korea zadržela 24letého Američana. V den návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Jižní Koreji to oznámila severokorejská agentura KCNA.

Podle stanice BBC jde o turistu, který byl zadržen kvůli nepatřičnému chování. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o případu ví.

Incident se stal 10. dubna. Mladík, jehož KCNA identifikovala jako Millera Matthewa Todda, byl zatčen hned po příjezdu do KLDR, při vyřizování vstupních formalit. Podle zprávy severokorejské agentury měl muž platné turistické vízum, ale roztrhal je s křikem, že přijel do KLDR hledat útočiště.

Proč zprávu o tomto incidentu zadržela čtrnáct dní, KCNA nevysvětlila. Jeden z uživatelů Twitteru napsal, že Američan přijel do KLDR požádat o azyl, a doprovodil to slovy: "Přeji dobrou zábavu."

USA: Víme o něm

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová sdělila na pravidelné schůzce s novináři, že její úřad o zadržení amerického občana v KLDR ví.

"Nemáme žádné další informace, které bychom vám teď mohli dát. Jsme v kontaktu se švédským velvyslanectvím v Pchjongjangu," sdělila. USA neudržují s KLDR diplomatické styky a jejich zájmy tam zastupuje Švédsko.

KLDR zadržuje v současnosti ještě jiného Američana. Je to misionář Kenneth Bae, který si odpykává 15 let nucených prací, k nimž ho Severokorejci za údajnou podvratnou protistátní činnost odsoudili loni. Zatčen byl v listopadu 2012, kdy jako představitel cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy