reklama
 
 

KLDR zatkla amerického turistu kvůli nevhodnému chování

Aktualizováno 25. 4. 2014 20:47
Muž měl roztrhat turistické vízum a křičet, že přijel do KLDR hledat útočiště.

Pchjongjang/Soul/Washington - Severní Korea zadržela 24letého Američana. V den návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Jižní Koreji to oznámila severokorejská agentura KCNA.

Podle stanice BBC jde o turistu, který byl zadržen kvůli nepatřičnému chování. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o případu ví.

Incident se stal 10. dubna. Mladík, jehož KCNA identifikovala jako Millera Matthewa Todda, byl zatčen hned po příjezdu do KLDR, při vyřizování vstupních formalit. Podle zprávy severokorejské agentury měl muž platné turistické vízum, ale roztrhal je s křikem, že přijel do KLDR hledat útočiště.

Proč zprávu o tomto incidentu zadržela čtrnáct dní, KCNA nevysvětlila. Jeden z uživatelů Twitteru napsal, že Američan přijel do KLDR požádat o azyl, a doprovodil to slovy: "Přeji dobrou zábavu."

USA: Víme o něm

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová sdělila na pravidelné schůzce s novináři, že její úřad o zadržení amerického občana v KLDR ví.

"Nemáme žádné další informace, které bychom vám teď mohli dát. Jsme v kontaktu se švédským velvyslanectvím v Pchjongjangu," sdělila. USA neudržují s KLDR diplomatické styky a jejich zájmy tam zastupuje Švédsko.

KLDR zadržuje v současnosti ještě jiného Američana. Je to misionář Kenneth Bae, který si odpykává 15 let nucených prací, k nimž ho Severokorejci za údajnou podvratnou protistátní činnost odsoudili loni. Zatčen byl v listopadu 2012, kdy jako představitel cestovní kanceláře navštívil s několika turisty přístavní město Rason na severovýchodě KLDR.

autor: ČTK | 25. 4. 2014 20:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama