Dva Američané, které zadrželi v KLDR, půjdou před soud

ČTK ČTK
30. 6. 2014 10:06
Vyšetřování podle Severokorejců podezření potvrdilo. Jaké činy spáchali, neuvedli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severní Korea chce soudit dva zadržené Američany, kteří v zemi údajně prováděli nepřátelské činy. Informovala o tom oficiální severokorejská tisková agentura KCNA. Termín soudu neuvedla.

Podle KCNA dospělo vyšetřování amerických turistů Millera Matthewa Todda a Jeffreyho Edwarda Fowleho k závěru, že se podezření potvrdila - s pomocí důkazů i jejich výpovědí, dodala KCNA bez dalších podrobností. Jaké "činy" spáchali, neupřesnila.

Oba muži byli zadrženi letos v dubnu a oba do KLDR přijeli jako turisté.

V Severní Koreji si patnáctiletý trest nucených prací odpykává americko-korejský misionář Kenneth Bae, který byl zadržen v listopadu 2012 a později shledán vinným, že se pokoušel svrhnout severokorejskou vládu.

Fowle přijel do země 29. dubna. V červnu severokorejské úřady oznámily, že ho vyšetřují v souvislosti se spácháním činů, které byly v rozporu s turistickým vízem. Diplomatické zdroje uvedly, že byl 56letý Fowle zadržen, protože nechal v hotelovém pokoji bibli.

Čtyřiadvacetiletý Miller přijel do KLDR 10. dubna na turistické vízum. Hned na letišti ho ale roztrhal a křičel, že chce požádat o azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy