Dva Američané, které zadrželi v KLDR, půjdou před soud

ČTK ČTK
30. 6. 2014 10:06
Vyšetřování podle Severokorejců podezření potvrdilo. Jaké činy spáchali, neuvedli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severní Korea chce soudit dva zadržené Američany, kteří v zemi údajně prováděli nepřátelské činy. Informovala o tom oficiální severokorejská tisková agentura KCNA. Termín soudu neuvedla.

Podle KCNA dospělo vyšetřování amerických turistů Millera Matthewa Todda a Jeffreyho Edwarda Fowleho k závěru, že se podezření potvrdila - s pomocí důkazů i jejich výpovědí, dodala KCNA bez dalších podrobností. Jaké "činy" spáchali, neupřesnila.

Oba muži byli zadrženi letos v dubnu a oba do KLDR přijeli jako turisté.

V Severní Koreji si patnáctiletý trest nucených prací odpykává americko-korejský misionář Kenneth Bae, který byl zadržen v listopadu 2012 a později shledán vinným, že se pokoušel svrhnout severokorejskou vládu.

Fowle přijel do země 29. dubna. V červnu severokorejské úřady oznámily, že ho vyšetřují v souvislosti se spácháním činů, které byly v rozporu s turistickým vízem. Diplomatické zdroje uvedly, že byl 56letý Fowle zadržen, protože nechal v hotelovém pokoji bibli.

Čtyřiadvacetiletý Miller přijel do KLDR 10. dubna na turistické vízum. Hned na letišti ho ale roztrhal a křičel, že chce požádat o azyl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy