Kyjev - Několik tisíc stoupenců ukrajinského premiéra Viktora Janukovyče se dnes shromáždilo na Náměstí nezávislosti v Kyjevě.
Tam stejně jako již minulé dny demonstrovali proti prozápadnímu prezidentovi Viktoru Juščenkovi a jeho rozhodnutí rozpustit parlament a vypsat předčasné volby.
"Pryč s Juščenkem, pryč s Julijí Tymošenkovou," provolávali demonstranti.Tymošenková je spolu s Juščenkem představitelkou takzvané oranžové revoluce z roku 2004.
Demonstranti rovněž vyzývali prezidenta Juščenka k "zachování stability a míru" v předvečer Velikonoc, hlavního křesťanského svátku, který letos v pravoslavném světě připadá na stejnou neděli jako u katolíků.
Policie odhadla počty demonstrantů, kteří přijíždějí z celé země vlaky i autobusy, na 7000, organizátoři protestů hovoří o 15.000.
Na Velikonoce méně politiky
Ve stanovém městečku, které si stoupenci proruského premiéra postavili u parlamentu, bylo dnes daleko živěji než v předchozích dnech. V centru Kyjeva nyní panuje poněkud uvolněnější nálada vzhledem k Velikonocím. Demonstranti dali v pátek najevo, že se o svátcích nebudou pouštět do politických akcí, ale zůstanou na svých místech a demonstrace obnoví po skončení Velikonoc.
"Za úsvitu přijelo z Krymu 600 lidí," řekl agentuře AFP Mykola Šabašov z ukrajinského pobřežního města Kerč. "Jsem tady, abych podpořil Viktora Janukovyče. Nepotřebujeme válku, nepotřebujeme NATO," zdůraznil. Právě Juščenko prosazuje připojení Ukrajiny k Severoatlantické alianci.
Osmačtyřicetiletá Nadija Bytčenková přijela z Kirovogradu na jihovýchodě země s dalšími 150 Janukovyčovými stoupenci. "Mám už dost toho žít v nestabilní zemi," řekla, "Nepokoje v zemi rozsévá Julija Tymošenková, protože se chce dostat k moci," zlobila se.
"Hřiště pro děti byla ve špatném stavu a právě Janukovyč v roce 2004 reagoval na mé stížnosti a pomohl nám, aby byl zase v pořádku," říká dvaapadesátiletý Volodymyr Šulga, rovněž z Kirovogradu, a ukazuje fotografie mládeže hrající kopanou a pingpong. "Je to muž činu, na rozdíl od prezidenta, který se stará o své včely," dodává s narážkou na Juščenkova koníčka.
"Od té doby, co se stal Janukovyč premiérem, se život zlepšil: kilo masa stojí 18 hřiven (asi 80 Kč), a ne 40 (téměř 200 Kč) jako v době, kdy byla premiérkou Timošenková," vysvětluje.
Za rozpuštění parlamentu mohou přeběhlíci
Juščenko se uchýlil k rozpuštění parlamentu po měsících sporů s vládou a jejím předsedou, poraženým rivalem v prezidentských volbách v roce 2004. Bezprostředním impulzem k prezidentově kroku byl přechod 12 poslanců z jeho tábora na stranu vládní koalice koncem února.
Juščenko obvinil poslance a vládu z protiústavního jednání a snahy uzurpovat si moc. Podle bývalé premiérky a staronové spojenkyně prezidenta Julije Tymošenkové vládní koalice nabídla opozičním poslancům za přestup na stranu koalice ohromné úplatky nebo ministerská křesla.
Premiér i parlament se odmítli rozhodnutí o rozpuštění zákonodárného sboru podvolit a jeho platnost dali k posouzení ústavnímu soudu. Ten se tím začne podle svého mluvčího zabývat příští týden a na jeho stanovisko bude třeba počkat možná i měsíc.