Prvních 24 hodin bombardování Libye. Z tanků je šrot

Martin Novák Martin Novák
20. 3. 2011 18:40
Podívejte se ve stručném přehledu, co se událo první noc a den útoků proti Kaddáfímu
Foto: Reuters

Praha - Mezinárodní koalice, vedená především Francií a Velkou Británií, v sobotu zaútočila proti vojenským silám libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Jde o největší válečný konflikt od britsko-americké invaze do Iráku před osmi lety.

Oba útoky začaly shodně 19. března. Zatímco invaze do Iráku však neměla souhlas Rady bezpečnosti OSN, současný úder na Libyi naplňuje rezoluci číslo 1793 o ochraně libyjských civilistů.

Nabízíme vám ve přehledně a ve zkratce to nejpodstatnější, co se událo během prvních čtyřiadvaceti hodin bombardování.

 Údery začaly v sobotu odpoledne krátce před 17:45 místního času. Francouzský letoun zasáhl libyjské bojové vozidlo.

Spojenci pak zasypali strategické cíle a postavení vojsk Muammara Kaddáfího bombami a střelami s plochou dráhou letu Tomahavk. Jen během soboty dopadlo na libyjské území více než 110 Tomahawků. Do operace se zapojilo 25 lodí a ponorky.

20 z 22 center libyjské protivzdušné obrany je podle Pentagonu zničeno.

Masivní bombardování zničilo několik klíčových libyjských leteckých základen. Mitigu u Tripolisu, Watjáh 170 kilometrů jihozápadně od metropole, základnu v Kaddáfího rodišti Syrtě.

Foto: Reuters

 Francouzská letadla zdecimovala Kaddáfího síly o největšího povstaleckého města Benghází. Tanky, vozidla a další technika jsou v troskách, změnily se v hromadu kouřícího šrotu. Mnoho vojáků zahynulo. Kaddáfího ofenzíva proti Benghází tak skončila jeho drtivou porážkou.

Pokračuje útok Kaddáfího sil proti městu Misuráta. Tanky jsou v centru města. Vojáci se zřejmě snaží proniknout do ulic v naději, že tak uniknou spojeneckému bombardování.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády generál Mike Mullen prohlásil, že libyjská protivzdušná obrana je téměř zničena a bezletová zóna je tak nastolena. Naznačil ale, že operace může skončit faktickým rozdělením Libye na západ ovládaný Kaddáfím a východ, kontrolovaný rebely.

Kaddáfí v projevu slíbil spojencům "dlouhou válku" a tvrdí, že vyzbrojil milion Libyjců.

Libyjská státní televize informova o 48 mrtvých civilistech po bombardování Tripolisu, zpráva ale není potvrzená z jiných zdrojů.

Jako neadekvátní a přehnaný kritizoval dosavadní zásah spojenců generální tajemník ligy arabských států Amr Músa. Pro ukončení náletů se vyslovily Rusko a Čína.

Novináři z různých arabských zemí hlásí, že lidé neprojevují sympatie ke Kaddáfímu, ale zpochybňují motivy, které Západ vedly k intervenci. Mnozí za tím vidí snahu dostat se k libyjské ropě.

Kdo se zapojil nebo zapojí do akce

20 francouzských letounů Rafale a Mirage. Stroje létají ze základny Solenzara na Korsice. K libyjským břehům míří francouzská letadlová loď Charles de Gaulle.

Několik britských letounů Tornado, Britové také odpalovali střely s plochou dráhou letu ze svých ponorek ve Středozemním moři. Britská letadla startují z domácích základen i z letišť na jihu Itálie.

Američané odpálili v sobotu večer desítky střel Tomahavk, hlavně z lodí USS Barry and USS Stout. V akci byli bombardéry B-2 Stealth. Na základně v italském Avianu je 42 letounů F-16.

Kanadské letouny už jsou ve Středomoří, podle premiéra Stephena Harpera se brzy zpojí do akcí. Ve Středozemním moři je kanadská válečná lod Charlottetown.

Francouzský letoun Rafale startuje k misi nad Libyi ze základny Saint-Dizier.
Francouzský letoun Rafale startuje k misi nad Libyi ze základny Saint-Dizier. | Foto: Reuters

Itálie dala k dispozici šest svých základen. Jsou to Amendola, Gioia del Colle, Sigonella, Aviano, Trapani, Decimomannu a Pantelleria. Velitelství operace bude v Neapoli. Italský ministr obrany v neděli oznámil, že italská letadla se zapojí do bombardování.

Dánsko a Norsko posílají své stroje F-16 na základny v Sicílii.

Katar poslal do Středozemního moře šest svých letadel, Spojené arabské emiráty slíbily čtyřiadvacet strojů, Jiné arabské země se akce zřejmě nezúčastní.

Španělsko nasadí čtyři stroje F-18.

 

 

Právě se děje

Další zprávy