Vzduch v Radě se dal krájet. Pak se zvedlo 10 rukou

Zahraničí Zahraničí
18. 3. 2011 11:45
"Ne" neřekla žádná země. Čína a Rusko se hlasování zdržely
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé zvedá ruku pro rezoluci.
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé zvedá ruku pro rezoluci. | Foto: Reuters

New York - Napětí v místnosti bylo cítit na každém kroku. Delegáti se radili, hořečně diskutovali.

Pak se začali zdravit, potřásat si rukama, objímat se, gestikulovat. Lidé postávali v hloučcích. Tu a tam někdo vytáhl Blackberry a někam telefonoval.

Jedni měli dobrou náladu, v obličejích dalších se zračily obavy. Tak to podle internetového vydání týdeníku Spiegel vypadalo v modro-zlaté hale Rady bezpečnosti krátce předtím, než 10 z 15 jejích členů schválilo zásah proti režimu Muammara Kaddáfího v severoafrické Libyi.

Nad všemi přítomnými se na zdi leskla monumentální malba Fénixe, který právě vstal z popela.

V 18:23 newyorského času čínský velvyslanec Li Pao-tung, jehož země teď Radě bezpečnosti OSN předsedá, udeřil třikrát do stolu kladívkem. 6498. zasedání začalo.

Na programu mělo jediný bod: ostře sledovanou rezoluci číslo 1973.

Li pak přivítal francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého, který dorazil speciálně proto, aby rezoluci protlačil, píše Spiegel. Jako jediný z celého sálu dostal před hlasováním slovo.

"Zbývá nám málo času," řekl Juppé dramatickým hlasem. "Je to záležitost dní, možná záležitost hodin. Nesmíme přijít pozdě," uvedl v narážce na situaci, která tou dobou panovala v baště libyjských povstalců, armádou obleženém přístavním městě Benghází.

V 18:32 vyzval Li všechny přítomné, aby se začalo s hlasováním, popisuje německý zpravodajský server.

Nejprve hlasy pro - nahoru vyletělo deset rukou, včetně těch ze Spojených států, Francie a Velké Británie.

Pak hlasy proti. Všechny ruce zůstaly dole.

Nakonec, kdo se zdržel. Přihlásilo se pět zástupců členských zemí Rady bezpečnosti OSN, včetně Ruska a Číny, velmocí s právem veta. Hlasování se zdržel také velvyslanec z Německa.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters

Svět tak právě rozhodl, že se postaví na stranu povstalců a pomůže jim proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího.

V Benghází propukly krátce nato bujaré oslavy. "Létaly rachejtle, střílelo se do vzduchu, vlály vlajky," popisuje Der Spiegel.

"Jsem šťastný, ale ještě to není za námi," napsal v noci někdo z Libye na Twitteru. Stejně mluví i další.

I když už se francouzské bojové letouny chystají na Korsice, není jisté, zda rozhodnutí zasáhnout v Libyi nepřišlo příliš pozdě, říkají.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy