Vzduch v Radě se dal krájet. Pak se zvedlo 10 rukou

Zahraničí Zahraničí
18. 3. 2011 11:45
"Ne" neřekla žádná země. Čína a Rusko se hlasování zdržely
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé zvedá ruku pro rezoluci.
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé zvedá ruku pro rezoluci. | Foto: Reuters

New York - Napětí v místnosti bylo cítit na každém kroku. Delegáti se radili, hořečně diskutovali.

Pak se začali zdravit, potřásat si rukama, objímat se, gestikulovat. Lidé postávali v hloučcích. Tu a tam někdo vytáhl Blackberry a někam telefonoval.

Jedni měli dobrou náladu, v obličejích dalších se zračily obavy. Tak to podle internetového vydání týdeníku Spiegel vypadalo v modro-zlaté hale Rady bezpečnosti krátce předtím, než 10 z 15 jejích členů schválilo zásah proti režimu Muammara Kaddáfího v severoafrické Libyi.

Nad všemi přítomnými se na zdi leskla monumentální malba Fénixe, který právě vstal z popela.

V 18:23 newyorského času čínský velvyslanec Li Pao-tung, jehož země teď Radě bezpečnosti OSN předsedá, udeřil třikrát do stolu kladívkem. 6498. zasedání začalo.

Na programu mělo jediný bod: ostře sledovanou rezoluci číslo 1973.

Li pak přivítal francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého, který dorazil speciálně proto, aby rezoluci protlačil, píše Spiegel. Jako jediný z celého sálu dostal před hlasováním slovo.

"Zbývá nám málo času," řekl Juppé dramatickým hlasem. "Je to záležitost dní, možná záležitost hodin. Nesmíme přijít pozdě," uvedl v narážce na situaci, která tou dobou panovala v baště libyjských povstalců, armádou obleženém přístavním městě Benghází.

V 18:32 vyzval Li všechny přítomné, aby se začalo s hlasováním, popisuje německý zpravodajský server.

Nejprve hlasy pro - nahoru vyletělo deset rukou, včetně těch ze Spojených států, Francie a Velké Británie.

Pak hlasy proti. Všechny ruce zůstaly dole.

Nakonec, kdo se zdržel. Přihlásilo se pět zástupců členských zemí Rady bezpečnosti OSN, včetně Ruska a Číny, velmocí s právem veta. Hlasování se zdržel také velvyslanec z Německa.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters

Svět tak právě rozhodl, že se postaví na stranu povstalců a pomůže jim proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího.

V Benghází propukly krátce nato bujaré oslavy. "Létaly rachejtle, střílelo se do vzduchu, vlály vlajky," popisuje Der Spiegel.

"Jsem šťastný, ale ještě to není za námi," napsal v noci někdo z Libye na Twitteru. Stejně mluví i další.

I když už se francouzské bojové letouny chystají na Korsice, není jisté, zda rozhodnutí zasáhnout v Libyi nepřišlo příliš pozdě, říkají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy