První těžká váha řekla "ne" Soči. Lavinu ale nestrhne

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
9. 12. 2013 12:40
Německý prezident Gauck na olympiádu nepojede. Vysloužil si chválu, ale i kritiku.
Foto: Reuters

Berlín/Moskva - Prezident Německa Joachim Gauck nepojede na olympijské hry do Soči.

Zpráva, kterou o víkendu zveřejnil týdeník Der Spiegel (a následně potvrdila prezidentova mluvčí), vyvolala bouřlivou debatu nejen v Německu a Rusku, ale i v jinde ve světě.

Britský deník The Guardian například napsal, že Gauck je "první těžkou vahou", která ruskou olympiádu bojkotuje.

Ani německý prezident, ani jeho úřad slovo "bojkot" nepoužili. Mluvčí dokonce upozornila, aby se rozhodnutí hlavy státu nepřikládal větší význam, než jaký má.

"Neexistují žádná pravidla, že by měl spolkový prezident vždycky jezdit na zimní olympijské hry," řekla s tím, že Gauckův předchůdce Horst Köhler v roce 2010 ve Vancouveru také nebyl. Jenže...

Gauckova gesta

Na letní olympiádu i paralympiádu v Londýně v roce 2012 Joachim Gauck jel.

Německý prezident, někdejší pastor z bývalé NDR, je navíc gesty proslulý. Jeho první úřední zahraniční cesta vedla do Polska, první mimoevropská do Izraele. V Nizozemsku měl jako první německý prezident vůbec projev v den výročí osvobození země od nacismu.

Loni v červnu poslal osobní a velmi emotivní dopis českému prezidentu Václavu Klausovi, když uplynulo 70 let od vypálení Lidic německými nacisty. Památku obětí pak, znovu jako první německá hlava státu v historii, přijel uctít i osobně.

To, že má velké výhrady ke svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, je navíc všeobecně známo.

Napjaté vztahy

Zatímco v Česku už Gauck na oficiální návštěvě byl, do Ruska zatím nejel. Mimochodem, jak upozorňuje server Spiegel Online, nechuť je zjevně oboustranná: I Putin již plánované setkání s Gauckem jednou "z časových důvodů" zrušil.

Oba státníci se potkali pouze v květnu 2012 v berlínském zámku Bellevue, sídle německých prezidentů.

Podle informací, které se následně dostaly na veřejnost, Gauck tehdy poměrně tvrdě kritizoval ruský právní stát. "K velké nelibosti ruského prezidenta, jak znělo z diplomatických kruhů," připomíná deník Die Welt.

Proto teď Spiegel - a média obecně - prezidentovo "ne" hrám v Soči vykládají jako Gauckovu kritiku porušování lidských práv v Rusku, diskriminace homosexuálů a potlačování opozice.

Reakce v Rusku

Mezi ruskými opozičníky vzbudilo rozhodnutí německého prezidenta - logicky - nadšení. Bývalý ruský vicepremiér Boris Němcov na Facebooku napsal, že Gauck udělal "ušlechtilý čin".

Zcela opačně reagoval šéf zahraničního výboru ruské Dumy Alexej Puškov, známý například svým nedávným vyjádřením, že se "EU snaží pohltit Ukrajinu proti její vůli".

I on se do debaty zapojil prostřednictvím sociální sítě, Twitteru.

"Německý prezident Gauck ani jednou nekritizoval zabíjení dětí a žen v Pákistánu a Afghánistánu," napsal. "Ale Rusko odsuzuje tak silně, že dokonce nechce přijet do Soči."

Jak se staví v Soči:

Domácí kritika

Stejně kontroverzní jako v Rusku je ale i debata u Gaucka doma, v Německu. Také tam si prezident vysloužil za odmítnutí účasti na zimní olympiádě chválu, ale i kritiku. A to nejen od sportovců.

"Gauckovo rozhodnutí akceptuji, na druhou stranu by ale návštěva olympijských her skýtala dobrou příležitost, jak vést rozhovory s proreformními silami v Rusku a více upozornit na jejich politické cíle," řekl v rozhovoru pro Die Welt poslanec za sociální demokraty (SPD) Lars Klingbeil.

Jeho kolega Andreas Schockenhoff z CDU, který má v Bundestagu na starosti spolupráci s Ruskem, Gaucka pochválil, že si v otázkách lidských práv stojí za svým. I on ale pochybovačně dodal: "Je třeba se ptát, zda se tím nedotkneme i lidí v zemi."

Vzor pro ostatní?

Šance, že by Joachim Gauck "strhl lavinu", je každopádně malá. Zástupci německé vlády například do Soči určitě pojedou (jen zatím není jasné kdo).

Proti bojkotu olympiády se ostatně vyslovila i kancléřka Angela Merkelová. Podle ní by na něj nejvíc doplatili sportovci.

Podobně mluví také americký prezident Barack Obama.

"Máme mnoho Američanů, kteří tvrdě trénují, dělají vše pro to, aby měli úspěch," řekl letos v srpnu. "Byl bych rád, kdyby někteří homosexuální sportovci přivezli domů zlato," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy