Jakarta - Pandemický virus prasečí chřipky má svou první oběť už i v Indonésii. V Jakartě zemřela šestiletá dívka.
S odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví to dnes oznámila agentura Reuters.
Holčičku přijali do péče lékaři z jakartské nemocnice s horečkou, kašlem a dýchacími problémy. Ve středu chřipce podlehla.
Světová zdravotnická organizace už má ve statistikách na osm stovek obětí prasečí chřipky. Virus se podle odborníků rozšířil do 160 zemí světa. Pandemie je ale podle odborníků stále v raném stádiu.
Prasečí chřipka
Prasečí chřipka v Česku
- Ze 43 Čechů, kteří virem onemocněli, jich 17 pobývalo v USA a 15 v Británii. Z Japonska se vrátili 2, po jednom pak ze Španělska, Malty, Thajska, Nizozemska a Peru.
- 4 lidé se nakazili v tuzemsku.
Prasečí chřipka v Evropě
- Nejpostiženější zemí je Británie, jen v předchozím týdnu se nakazilo 100 tisíc lidí. Jde jen o odhad.
Prasečí chřipka ve světě
- Světová zdravotnická organizace oficiálně hlásí 800 obětí viru A/H1N1
"Vzhledem k počtu obyvatel Země se dá předpokládat, že nový virus A/H1N1 se za určitou dobu rozšíří a v příštích dvou letech by mohly být infikovány až dvě miliardy lidí," řekl v Ženevě podle agentury AP náměstek generální ředitelky Světové zdravotnické organizace Keiji Fukuda.
Dramatický nárůst nemocných se podle něj očekává v lednu.
Sledovat by se v této souvislosti měly hlavně případy, u kterých nezabral některý ze dvou léků na chřipku - Tamiflu a Relenza. Znamenalo by to, že virus zmutoval.
Doposud byly registrovány jen čtyři izolované případy rezistence vůči Tamiflu - v Dánsku, Japonsku, Hongkongu a Kanadě.
Dva miliony nemocných v Česku
V Česku pandemický virus napadl zatím 43 lidí, posledních pět případů ohlásilo ministerstvo zdravotnictví v sobotu.
Čtyři z pacientů, kteří chřipkou onemocněli, už jsou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bez potíží. S příznaky stále zůstává v domácí izolaci jen třináctiletý chlapec, který si virus přivezl z jazykového kurzu na Maltě. První zdravotní problémy se u něj objevily před týdnem.
Virus si už lidé nevozí jen z cest po zahraničí, prasečí chřipka se šíří i takzvaným sekundárním přenosem. Lidé už si ji předávají doma mezi sebou. Případů navíc v posledních dnech rapidně přibývá. Jen za tento týden jich lékaři napočítali patnáct.
Podle českých odborníků je proto na místě opatrnost. Pozornost, kterou zdravotníci prasečí chřipce věnují, podle nich není přehnaná. "Nová chřipka totiž vykazuje téměř stejné znaky, jako měla první vlna obávané španělské chřipky v roce 1918," řekl epidemiolog Roman Prymula.
Prozatím sice v Česku onemocnělo jen několik desítek lidí, na podzim a v zimě se ale podle hygieniků situace zhorší. Hlavní hygienik Michael Vít dokonce předpověděl, že se chřipkovým virem nakazí dva miliony Čechů a kolem čtyřiceti tisíc z nich skončí s komplikacemi na nemocničním lůžku. Podlehnout by chorobě mohlo dvanáct tisíc lidí.
Podle Prymuly by mohly stovky nových případů začít přibývat během několika týdnů.