Tofte - Norská korunní princezna Mette-Marit dnes slavnostně otevřela první osmotickou elektrárnu na světě na pobřeží v Tofte. Informoval o tom list The Norway Post. Elektrárna, za kterou stojí společnost Statkraft, generuje elektřinu díky využívání zbylé energie, která vzniká při mísení sladké a slané vody.
Norští odborníci využívají fyzikálního jevu zvaného osmóza. Když se slaná voda a sladká voda ocitnou na opačných stranách propustné přepážky, kapalina spontánně proudí do míst s vyšší koncentrací soli, aby se rozdíl vyrovnal.
Za pomoci speciálních polymerních membrán a působení tlaku pak dochází k opačnému jevu - takzvané reverzní osmóze. Při ní membránou projde čistá voda, zatímco soli a další nežádoucí látky se zachytí.
S nápadem využít rozdíl koncentrací soli v říční a mořské vodě k získávání energie přišel počátkem 70. let Sidney Loeb a v roce 1973 si nechal vynález patentovat. Projekt byl navrhován pro uplatnění u ústí velkých řek, kde je dostatek říční i mořské vody.
Osmotická energie je obnovitelná a bezemisní. Norové za podpory Evropské unie pracují na projektu osmotické elektrárny od 90. let a mají za sebou už pokusy s menšími elektrárnami.
Společnost Statkraft se řadí mezi největší evropské výrobce vodní a větrné energie. Na prototypu elektrárny v Tofte pracovali vědci přes rok. Tato elektrárna by měla mít výkon maximálně čtyř kilowattů, což stačí pro chod elektrospotřebičů v jedné domácnosti: pračky, radiátoru a několika desítek žárovek.
Cílem společnosti Statkraft je za pomoci testovací elektrárny poskočit ve vývoji kupředu a vytvořit osmotickou elektrárnu pro komerční účely. Vedení Statkraftu je přesvědčeno, že osmotická energie by mohla být konkurenceschopná kolem roku 2015.