Bajkonur - Seznam zemí, jejichž občan se podíval alespoň na pár dní do vesmíru, se dnes opět rozrostl o jednu položku.
Na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz TMA-12 odstartovala z vesmírného střediska v Bajkonuru přesně ve 13 hodin 16 minut středoevropského času tříčlenná posádka. Tvoří ji dva Rusové a kosmonautka Ji So-jeonová z Jižní Koreje.
Devětadvacetiletá inženýrka a specialistka na nanotechnologie před startem uvedla, že se cítí normálně a těší se. O výletu do kosmu prý dávno snila.
Jako malá sice chtěla být prezidentem, ale zároveň si malovala obrázky, na nichž létaly lokomotivy mezi hvězdami.
- Přečtěte si: Korea pošle do vesmíru ženu. Muž porušil pravidla
Ji So-jeonová stráví na palubě Sojuzu jedenáct dní, v plánu je let na Mezinárodní vesmírnou stanici. Korejka uvedla, že si "tam nahoře" hodlá především od plic zazpívat.
"Budu zpívat, zvláště 12.dubna, kdy je oficiální Den kosmonautů. Ale jakou píseň, to neprozradím," řekla kosmonautka na tiskové konferenci.
Ji So-jeonová byla původně náhradnicí a dlouho to vypadalo, že zůstane krůček od splnění svého snu.
Pomohla jí však chyba jejího jihokorejského kolegy Ko Sana. Ten byl vybrán jako první, ale některé knihy a dokumenty, k nimž se dostal ve výcvikovém středisku u Moskvy, poslal domů do Jižní Koreje.
Podle ruské strany tím porušil dohodu a byl odvolán. Jeho místo zaujala právě náhradnice Ji So-jeonová.
Z hlediska tradiční rivality mezi Jižní Koreou a komunistickou Severní Koreou tak tentokrát uspěl jih. Severokorejský kosmonaut totiž zatím ve vesmíru nebyl.
Ani v osmdesátých letech, kdy v rámci programu Interkosmos létali na sovětských lodích piloti z Afghánistánu, Vietnamu nebo Mongolska, se na Severní Koreu překvapivě nedostalo.
Soul zaplatil Moskvě za možnost poslat svého člověka do vesmíru 20 milionů dolarů. Rusové si tak vesmírným programem "přivydělávají." Například vloni za podobných podmínek letěl na orbit na palubě Sojuzu Malajsijec.