"Probudily mě divné zvuky, Volodymyr byl pryč." Zelenská popsala začátek války

pru pru
23. 5. 2022 12:06
První dáma Ukrajiny Olena Zelenská se po delší době ukázala v sobotu na veřejnosti. Po boku svého manžela poskytla rozhovor pro ukrajinskou televizní stanici ICTV. Popsala v něm, co prožívala v prvních momentech války i jak vypadá její současný život. „Naše rodina, stejně jako všechny ukrajinské rodiny, je nyní rozdělena. Manžela mi ale nikdo nevezme, ani válka,“ uvedla.
"Manžela mi nikdo nevezme, ani válka,“ uvedla Olena Zelenská v rozhovoru pro ukrajinskou televizní stanici ICTV. | Video: Associated Press

Zelenská, která se se svými dětmi od začátku války ukrývá v Kyjevě, v rozhovoru uvedla, že se s manželem v posledních dvou a půl měsících téměř vůbec nesetkala. "Bohužel si teď nemůžeme společně sednout, povečeřet s celou rodinou, o všem si popovídat," popisovala první dáma.

"Ne, mluvili jsme spolu jen po telefonu. Ale ptali jsme se jeden druhého, co budeme mít k večeři," dodal Zelenský, který rozhovor přerušoval vtipnými poznámkami a poděkoval moderátorům, že mohl mít díky nim se svou ženou alespoň "rande v přímém přenosu".

Zelenská také v interview vzpomínala na ráno 24. února, kdy Rusko zaútočilo na sousední Ukrajinu. "Probudily mě podivné zvuky za oknem, asi jako každého," uvedla první dáma. "Volodymyr jen řekl: Už to začalo. Jaké jsem prožívala emoce, se moc nedá popsat," dodala.

Soukromá televizní stanice ICTV vysílala rozhovor ku příležitosti třetího výročí Zelenského prezidentské inaugurace. Od začátku války se jednalo o teprve druhou událost, kdy se první dáma Ukrajiny objevila na veřejnosti po boku svého manžela, připomíná server BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy