První dáma Sýrie prchla do Británie. Do Hamá míří tanky

ČTK ČTK, Václav Viták
10. 5. 2011 17:05
EU uvalila na syrské představitele sankce, Bašára Asada z nich ale vyňala
Foto: Reuters

Damašek, Brusel - K syrskému městu Hamá, které se připojilo k protestům proti režimu prezidenta Bašára Asada, se přesunují kolony tanků.

Armáda se navíc snaží zlomit odpor protestujících v Homsu, třetím největším syrském městě, na západním předměstí Damašku a v přístavu Banijás.

Britský list Daily Mail napsal, že ze Sýrie prchla první dáma - Asma Asadová. Spolu se třemi dětmi prý odjela za rodinou do Londýna.

Podle arabských médií je v Evropě už zhruba tři týdny.

Obležená Hamá

V Banijásu policie podle BBC zatkla více než 350 osob, mezi nimi i desítky žen a desetiletého chlapce. Byly přerušeny dodávky vody, elektřiny a telefonní linky, tanky blokují hlavní tahy do města.

První dáma Sýrie, Asma Asadová, se prý před nepokoji schovává v Británii.
První dáma Sýrie, Asma Asadová, se prý před nepokoji schovává v Británii. | Foto: Reuters

Město Hamá, k němuž míří obrněné kolony, si ještě dobře pamatuje krvavý masakr, který v něm v roce 1982 uspořádal tehdejší syrský prezident Háfíz Asad, Bašárův otec.

Proti Háfízovi se tehdy v Hamá vzbouřili členové syrského Muslimského bratrstva a on je nechal pobít, spolu s desítkami tisíc nevinných civilistů.

Organizace spojených národů také varuje před situací v Dará: ta se bouří již od března a posledních čtrnáct dní je syrskými bezpečnostními silami zcela odříznuta od světa.

UNWRA, humanitární organizace OSN, měla mít do Dará od neděle přístup, syrské úřady ji tam ale zatím nepustily.

Od března, kdy nepokoje začaly, už v Sýrii podle některých odhadů zahynulo přes 600, podle jiných dokonce přes 800 civilistů. Nejméně 8000 osob bylo zatčeno.

EU uvalila sankce

Za brutální represe proti civilistům Brusel v pondělí na třináct vysokých syrských představitelů uvalil sankce.

Je mezi nimi i bratr prezidenta Bašára Asada, velitel prezidentské gardy major Máhir Asad, kterého EU považuje za hlavního strůjce nemilosrdného postupu proti demonstrantům. Dále třeba ministr vnitra generál Muhammad Ibráhím Šaar a šéf rozvědky Alí Mamlúk.

Syrský prezident Bašár Asad mezi osobami, na které byly sankce uvaleny, zatím není. EU ale dala jasně najevo, že příslušný seznam může být kdykoliv rozšířen.

Opatření zahrnují zákaz vydávání vstupních víz do zemí EU a zmrazení majetku těchto osob v unijních státech.

Syrský režim si ale ze sankcí mnoho nedělá a domnívá se, že odpor protestujících zlomil.

Butajna Šábanová, poradkyně prezidenta Bašára Asada, která často vystupuje jako oficiální mluvčí režimu, naznačila v listu The New York Times, že demonstrace slábnou.

"Doufám, že jsme svědky konce tohoto příběhu. Myslím, že nejnebezpečnější okamžik už máme za sebou, myslím si to, doufám v to," prohlásila.

Šábanová nepokoje v Sýrii znovu označila za ozbrojené povstání, které vyvolali "fundamentalisté, extrémisté a pašeráci, lidé, kteří byli již trestáni a jsou zvyklí dělat potíže".

 

Právě se děje

Další zprávy