Syrská armáda dál střílí do aktivistů, pomáhá jí Írán

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 5. 2011 11:01
Írán nechce přijít o nejbližšího spojence, a tak pomáhá Sýrii v potlačování protestů
Foto: Reuters

Damašek - Situace v Sýrii se opět vyostřuje. Ke střetům nespokojených občanů volajících po demokratických reformách s armádou dochází prakticky po celé zemi.

Vojáci ve velkých městech používají ostrou munici, a tak rychle roste počet obětí. Režim prezidenta Bašára Asada ale do země nepouští zahraniční novináře a prakticky jediným zdrojem informací jsou tedy aktivisté a humanitární pracovníci.

Od vypuknutí nepokojů v polovině března už zemřely stovky lidí a tisíce jich skončily za mřížemi.

Nejdramatičtější je situace v Damašku, Dará, Banijásu a Homsu. "Těmto zbraním nemůžeme čelit dlouho. Někdo z vašich končin, nějaké jiné národy, například Turecko, nám musí pomoci," cituje stanice BBC jednoho z obyvatel města Homs, který si nepřál být jmenován.

Syrský režim označuje demonstranty za ozbrojené teroristy a podle toho s nimi zachází. Z oficiálních informací vyplývá, že během víkendu přišlo o život šest policistů a jeden voják. Kolik je mrtvých na druhé straně, už vláda neuvedla. Podle humanitárních pracovníků byl ale během víkendu zastřelen i dvanáctiletý chlapec.

V pondělí ráno se na webu politických aktivistů objevila zpráva, že armáda úplně odřízla západní předměstí Damašku, odkud se stále ozývá střelba a do vzduchu stoupá černý kouř. V oblasti byly rovněž přerušeny dodávky elektřiny a odpojeny telefony.

Írán poslal Republikánské gardy

V Damašku a Homsu navíc od sobotního večera probíhají rozsáhlé razie a zatýkání. Britský deník Guardian s odvoláním na diplomatické zdroje v Damašku napsal, že režimu Bašára Assáda s potlačováním demonstrací a raziemi aktivně pomáhá Írán.

Foto: Aktuálně.cz

Nejmenovaný západní diplomat konstatoval, že od poloviny března, kdy nepokoje vypukly, výrazně stoupl počet Íránců v Sýrii a domovní razie jsou nápadně podobné těm, které pomohly potlačit tzv. zelenou revoluci, o níž se pokoušeli Íránci v roce 2009. Za mřížemi už podle dostupných informací skončilo 7 tisíc lidí.

"Teherán posílil technickou a personální výpomoc, kterou jeho Republikánské gardy Sýrii poskytují. Cílem je stabilizovat situaci v regionu. Írán se bojí, že by mohl přijít o nejbližšího spojence v arabském světě," uvedl diplomat, jenž si nepřál být jmenován.

S podobným obviněním už přišel před měsícem Bílý dům. Američtí experti vyjádřili podezření, že Írán pomáhá Sýrii blokovat telefonickou a internetovou komunikaci aktivistů s okolním světem. Žádné důkazy ale nepředložili.

 

Právě se děje

Další zprávy