Průzkum: Nejdražší městem světa je pro cizince Luanda

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
8. 1. 2009 11:59
Život v hlavním městě Angoly provětrává peněženky hlavně těžařům ropy

Luanda - Hlavní město jihoafrické Angoly Luanda je pro cizince nejdražším městem planety. V průzkumu, který pravidelně zpracovává konzultantská agentura ECA International, předstihla angolská metropole i japonské Tokio.

Výsledky šetření vycházejí ze srovnání cenového koše obsahujícího celkem 125 produktů a služeb, jež jsou pro cizince běžně k dostání ve více než 270 městech světa.

Podle Josephine Woolleyové z ECA se na neúměrném předražování zboží a služeb v Luandě podepisuje tamní poničená infrastruktura, poznamenaná téměř třemi desetiletími občanské války.

"Město následky konfliktu stále trpí, i dnes je nebezpečné a nedá se po něm snadno pohybovat. Zároveň je kvůli poničené infrastruktuře těžké dostat se ke zboží odpovídajícímu určitému standardu," řekla Woolleyová agentuře Reuters.

"Tyto faktory spolu s inflací ženou životní náklady neúměrně vzhůru, a město je tak pro zahraniční pracovníky čím dál tím dražší," dodala.

Ropné bohatství nastartovalo po konci občanské války v Angole ekonomický boom
Ropné bohatství nastartovalo po konci občanské války v Angole ekonomický boom | Foto: Reuters

Přesto nemá Luanda o příliv cizinců nouzi. Mohou za to především bohaté zásoby přírodních zdrojů, které z Angoly v posledních letech učinily jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

Na investičním boomu, který nastartoval záhy po definitivním konci bojů v roce 2002, se vedle západních zemí podílí v rostoucí míře i Čína. S přílivem investic ale začaly růst i ceny, který nyní dosahují rekordní výše.

Litr importovaného mléka tak například cizince v Luandě přijde na tři dolary. Za nájem středně velkého bytu se pak nezřídka platí i sedm tisíc dolarů měsíčně.

Angolská metropole přitom žádný velký komfort neposkytuje - město postavené pro půl miliónu lidí má dnes více než desetinásobnou populaci.

Analytici neočekávají, že by se v dohledné době náklady na život v Luandě mohly výrazně snížit. Podle vládních odhadů poroste v letošním roce ekonomika téměř dvanáctiprocentním tempem, zatímco míra inflace se odhaduje na deset procent.

Dlouholetá občanská válka zanechala infrastrukturu v celé zemi v zoufalém stavu
Dlouholetá občanská válka zanechala infrastrukturu v celé zemi v zoufalém stavu | Foto: Reuters

"Ceny zboží pro cizince zůstanou vzhledem k velké poptávce vysoké," domnívá se Ricardo Gazel, ekonom Světové banky v Angole, podle něhož nabídka nestíhá růst především kvůli nevyhovujícímu řešení zdejšího přístavu, kudy do země přichází naprostá většina komodit.

Angola, která se dnes v objemu těžby ropy vyrovná dlouhodobé subsaharské jedničce Nigérii, patřila před občanskou válkou k velkým vývozcům potravin. Zemědělský sektor ale vleklými boji značně utrpěl, stejně jako angolské silnice, mosty a komunikační sítě.

Pochybným titulem nejdražšího města světa se podle ECA dříve "honosilo" zimbabwské Harare, agentura jej ale podle Josephine Woolleyové do svého žebříčku přestala zařazovat kvůli neudržitelné inflaci, která jej posouvá do zcela jiné "ligy". 

 

Právě se děje

Další zprávy