Průzkum: Katolíci v Británii předstihli anglikány

Pavel Vondra
24. 12. 2007 23:05
Bašta protestantství padla. I díky polským imigrantům
Jak jste to hlídali? Vrchní velitelkou strážců londýnského Toweru je britská panovncice Alžběta II.
Jak jste to hlídali? Vrchní velitelkou strážců londýnského Toweru je britská panovncice Alžběta II. | Foto: Reuters

Londýn - Jindřich VIII. se letos o Vánocích dost možná obrací v hrobě, ale fakt je ten, že Británii už nelze považovat za baštu protestantství - "papeženci", proti nimž on i jeho následovníci tolik brojil, podle všeho vyhráli.

Z nejnovějšího výzkumu, o jehož výsledcích informoval list Sunday Telegraph, totiž vyplývá, že katolíci získali v Británii početní převahu, přinejmenším, co se aktivních věřících týče.

Doma není nikdo prorokem

Anglie se s Římem rozešla před více než čtyřmi sty lety právě za vlády Jindřicha VIII. Dnes je anglikánská církev, v jejímž čele panovník stanul, s téměř osmdesáti milióny členů třetím největším náboženským společenstvím křesťanů na světě po římsko-katolické církvi a pravoslaví.

ČTĚTE VÍCE: Británie se kaje za obchod s otroky

V náboženském zápalu ale Angličany dalece předčí obyvatelé jejich bývalých kolonií v Africe, Karibiku a jinde ve světě. Doma totiž podle čerstvého výzkumu skupiny Christian Research chodí na bohoslužby každý týden jen 852 tisíc anglikánů, což je o deset tisíc méně než katolíků.

Zběh z nejprominentnějších. Tony Blair, který tento týden oznámil svou konverzi, se svým novým šéfem, papežem Benediktem XVI.
Zběh z nejprominentnějších. Tony Blair, který tento týden oznámil svou konverzi, se svým novým šéfem, papežem Benediktem XVI. | Foto: Reuters

Účast na anglikánských bohoslužbách se za posledních 40 let ztenčila téměř o polovinu, ruku v ruce s postupující sekularizací Británie.

Jak uvádí agentura Reuters, jen 6 procent obyvatelstva chodí do kostela pravidelně. Pro srovnání: ve Spojených státech se tento údaj blíží 40 procentům.

Poláci jako jazýček na vahách

I když klesající účast na svých bohoslužbách vykazují v Británii i katolíci, u nich je propad mírnější, mimo jiné i díky přistěhovalecké vlně z východní Evropy, a to především ze silně katolického Polska.

Podle informací listu Daily Mail přicestovalo od chvíle, co se Evropská unie v květnu 2004 rozšířila o deset nových členů včetně osmi zemí střední a východní Evropy, do Británie dva milióny Poláků.

I když jde o všechny příchozí včetně turistů, kteří se zase vrátili domů, je list přesvědčen, že to svědčí o jasné tendenci a domnívá, se, že přinejmenším několik set tisíc lidí z Polska se na ostrovech usadilo.

Polonizace některých londýnských čtvrtí byla ostatně viditelná (a slyšitelná) velice brzy po rozšíření EU. Britská metropole přitom není jedinou destinací pro polské ekonomické migranty, kteří vykazují podstatně větší pracovní mobilitu než jejich středoevropští sousedé včetně Čechů.

I ty, Brute? (Princ Charles s manželkou Camillou)
I ty, Brute? (Princ Charles s manželkou Camillou) | Foto: Aktuálně.cz

Katolická obroda, anglikánská poroba?

Představitelé katolické komunity v Británii výsledky průzkumu pochopitelně vítají.

Statistika byla navíc zveřejněna krátce poté, co bývalý premiér Tony Blair, vychovávaný coby anglikán, oznámil, že přestoupil na katolickou víru, k níž se hlásí jeho manželka i čtyři děti.

"Když se bývalý premiér stane katolíkem, musí to být znamení, že se katolicismus v této zemi skutečně vrací k životu," napsala v listu Sunday Telegraph editorka katolického týdeníku The Tablet Catherine Pepinsterová.

ČTĚTE VÍCE: Tony Blair konvertoval. Z anglikána je katolíkem

V Británii se navíc již delší dobu spekuluje o tom, že následník trůnu, princ Charles, koketuje s pravoslavím. Britský panovník, jímž by se v dohledné době Charles mohl stát, je přitom titulární hlavou anglikánské církve.

V praxi nicméně Charlesova matka, královna Alžběta II., přenechává veškerou autoritu v církevních záležitostech arcibiskupovi z Canterbury. 

 

Právě se děje

Další zprávy