Británie se kaje za obchod s otroky

pav, Reuters, BBC
25. 3. 2007 14:01
Londýn - Dnes je tomu 200 let, co britský parlament zrušil obchod s otroky. Někteří lidé zpytují svědomí, podle jiných omluva není na místě. Uvnitř: ANKETA

Výročí sice připadá na dnešek, už včera ale Londýn zažil netradiční podívanou. Více než tři a půl tisíce lidí se zúčastnilo dvou průvodů londýnskými ulicemi, jejichž poselstvím byla připomínka a pokání za nehumánní praxi, na níž kdysi profitovali otrokáři i samotné britské impérium.

Lidé jako vy a já

V čele pochodu kajícníků kráčel arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, který na pietním shromáždění v Kenningtonském parku, kde se v 18. století scházeli abolicionisté, vyzval přítomné k důkladné sebereflexi:

"Z dnešního pohledu je velice snadné uvěřit tomu, že my bychom tenkrát nechybovali. Dnes jsme se tu ale sešli i proto, abychom si přiznali, že lidé, kteří se na obchodu s otroky podíleli a kteří tento nelidský systém udržovali při životě, byli lidé jako vy a já," prohlásil nejvyšší duchovní představitel anglikánské církve.

Arcibiskup z Yorku John Sentamu (vlevo) a jeho kolega z Canterbury Rowan Williams rozjímají spolu s dalšími účastníky pochodu před britským parlamentem
Arcibiskup z Yorku John Sentamu (vlevo) a jeho kolega z Canterbury Rowan Williams rozjímají spolu s dalšími účastníky pochodu před britským parlamentem | Foto: Reuters

Anglikáni se loni formálně omluvili za svou roli, kterou kdysi v obchodu s otroky hráli. I sama církev totiž svého času na plantážích v Karibiku držela otroky.

Podle Williamse se nyní anglikáni alespoň mohou pokusit o nápravu "historických křivd, k nimž ve jménu církve docházelo".

Lidé by proto podle něj měli dnešního výročí využít nejen k rozjímání nad hrůzami transatlantického obchodu s otroky, ale i k upření sil směrem k řešení problémů, jež jsou do značné míry jeho dědictvím "například moderní obchod s lidmi či pokračující útlak lidí na celém světě".

Otroctví trvá
Otroctví trvá | Foto: Aktuálně.cz
OTROCTVÍ TRVÁ. V následujícím týdnu vám na Aktuálně.cz přineseme sérii reportáží o moderních formách otroctví v různých částech světa. Od zaměstnávání dětí až po nucení mladých dívek k poskytování sexuálních služeb. Od africké Mauretánie až po asijskou Kambodžu. Příběhy lidí, kteří dávno po celosvětovém zákazu otroctví žijí ve srovnatelných podmínkách jako ti, které kdysi proti jejich vůli odvážely otrokářské lodi v okovech za oceán.

Jak Williams řekl, otroctví přispělo k tomu, že mnoho národů uvízlo ve spirále chudoby:  "Je to příležitost, jak pomoci lidem, jejichž předků se to (obchod s otroky, pozn. redakce) přímo dotklo a kteří dodnes pociťují následky."

V okovech a řetězech

Sobotní pochod směřoval od ulice Whitehall, kde sídlí řada ministerstev, kolem parlamentu a po mostě přes Temži do Kenningtonského parku, kde akce vyvrcholila pietním aktem.

V průvodu byla i skupina lidí, kteří absolvovali více než 300kilometrovou pouť z města Hull na východním pobřeží Anglie spoutáni okovy a řetězy. Z Hullu pocházel přední britský abolicionista William Wilberforce, který sehrál klíčovou roli při prosazování zákonů o zrušení otroctví.

Arcibiskup a primas karibské anglikánské provincie Drexel Gomez "dává svobodu" účastníkům pouti kajícníků
Arcibiskup a primas karibské anglikánské provincie Drexel Gomez "dává svobodu" účastníkům pouti kajícníků | Foto: Reuters

Arcibiskup a primas karibské anglikánské provincie Drexel Gomez kajícníky v cíli pochodu symbolicky osvobodil. Jak uvedl v rozhovoru pro stanici BBC Radio 4 veřejnoprávního britského rozhlasu, omluva za obchod s otroky je podle něj na místě.

"Musíme se vypořádat s minulostí, pokud chceme vybudovat budoucnost a takový typ uznání by nejlépe vrhl světlo na degradaci a nelidské způsoby, které naši minulost provázely a které tvoří součást našeho dědictví, ať se nám to líbí nebo ne," uvedl Gomez a dodal:

"Tím, že přiznáme, co se kdysi stalo a přihlásíme se k tomu, si vytýčíme cestu vpřed, která nám umožní neopakovat v budoucnu podobné chyby."

Omlouvat se? A proč?

Ne všichni ale tento pohled na věc sdílí. Christopher Madres-Smedley, potomek majitele plantáže Johna Pinneyho, se v rozhovoru pro stejnou stanici od myšlenky veřejné omluvy distancoval.

"Pro mne je omluva velkým lidským činem. Člověk se má ale omlouvat za něco, čeho se sám dopustil. Otroctví skončilo před 200 lety, tedy dávno před tím, než jsem se narodil, a tak mi nepřísluší, abych se za to omlouval," řekl Madres-Smedley BBC.

Dvě stě let stará petice občanů města Manchester za zrušení obchodu s otroky je v těchto dnech vystavena v budově britského parlamentu v Londýně. Je přes sedm metrů dlouhá a čítá na dva tisíce podpisů.
Dvě stě let stará petice občanů města Manchester za zrušení obchodu s otroky je v těchto dnech vystavena v budově britského parlamentu v Londýně. Je přes sedm metrů dlouhá a čítá na dva tisíce podpisů. | Foto: Reuters

Odhaduje se, že za dobu, co se s otroky obchodovalo, bylo přes Atlantik přepraveno mezi 10 až 25 milióny Afričanů. Počet lodí, které za tímto účelem vypluly přímo z Londýna, byl historiky vyčíslen na 2704.

Obchod pokračoval ilegálně ještě několik let poté, co byl oficiálně zrušen. Mnoho kapitánů otrokářských lodí, kterým hrozilo, že budou přistiženi, nechali svůj "náklad" svrhnout do moře, aby se vyhnuli vysokým pokutám.

V Ghaně, odkud mnoho otroků pocházelo, se dnes u příležitosti dvoustého výročí zrušení transatlantického obchodu s otroky konají oslavy. Britský premiér Tony Blair jejich účastníkům poslal speciální vzkaz, kde lituje role, kterou Británie v minulosti sehrála.

 

Právě se děje

Další zprávy