Průlomový plán schválen. Jaderných zbraní bude méně

Zahraničí Zahraničí
28. 5. 2010 22:22
Signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní schválili plán, podle kterého se má zmenšit jaderný arzenál.

New York - Signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní schválili plán na snížení počtu těchto zbraní ve světě. Jaderné mocnosti mají podle plánu urychlit zmenšování svých arzenálů a Blízký východ se má stát zcela bezjadernou oblastí, informovala agentura AP.

Je to velký úspěch, k němuž přispělo několik kompromisních kroků - Spojené státy například zčásti ustoupily od své tradiční ochrany Izraele.

Rok 2014: další revize

Kompromisní dohoda je výsledkem měsíční konference OSN. Plán předpokládá, že Rusko, USA, Čína, Británie a Francie, které jsou oficiálními jadernými mocnostmi, budou pracovat na likvidaci svých atomových zbraní. Do roku 2014 by v OSN měly oznámit, jakého pokroku dosáhly.

Závěrečný text také vyzývá signatáře k tlaku na Izrael, aby se ke smlouvě připojil. Proti této formulaci podle AP dlouho bojovaly USA, nakonec ale ustoupily, aby nezkrachovala celá dohoda. 

Konference o revizi zmíněné smlouvy se koná každých pět let. Současná je již osmá a třetí od roku 1995, kdy ji signatáři prodloužili na dobu neurčitou. Předchozí konference v roce 2005 skončila neúspěchem, když její účastníci nedokázali dospět k zásadní dohodě.

Smlouva o nešíření nukleárních zbraní začala platit před 40 lety. Dohoda zavazuje členy jaderného klubu, aby atomové zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím ani jim nepomáhali při jejich vývoji. Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání.

Obamův pražský plán

Spojené státy chtějí pokračovat ve snaze současné americké vlády o jaderné odzbrojení, jež prezident Barack Obama nastínil loni v dubnu v Praze. Írán, který počátkem května ostře vystoupil na konferenci proti Izraeli a Spojeným státům a obě země obvinil z terorismu, mohl celou konferenci odsoudit k neúspěchu, protože pro přijetí jejích závěrů je třeba jednomyslný souhlas všech 189 signatářů. Nestalo se tak.

USA nedávno učinily historický krok. Poprvé v historii zveřejnily počet svých vojenských atomových hlavic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy