Washington - Spojené státy a Japonsko dosáhly po dlouholetých diskusích dohody o přesunu devíti tisíc příslušníků americké námořní pěchoty z japonského ostrova Okinawa na americký Guam a další tichomořské ostrovy. Oznámili to ve Washingtonu a Tokiu oficiální představitelé vlád obou zemí.
Podle amerických vyjednavačů se podařilo prorazit několikaletou slepou uličku, v níž se jednání o osudu Okinawy ocitlo. Základna je předmětem sporu od roku 1995, kdy znásilnění japonské školačky americkým vojákem vyvolalo po celém Japonsku silné pobouření.
Navzdory dosažené dohodě zůstane na Okinawě dál na deset tisíc amerických vojáků.
Podle smlouvy z roku 1960 je na území Japonska rozmístěno 47 000 amerických vojáků. Tři čtvrtiny z nich jsou právě na Okinawě. Podle dosažené dohody bude z Okinawy staženo 9 000 vojáků, z nichž se 5 000 přemístí na Guam a zbytek do dalších míst, mimo jiné na Havaj či do Austrálie.
Smlouva obsahuje závazek Japonska, že přispěje částkou 3,1 miliardy dolaru na přesun vojsk na Guam a na vybudování vojenských výcvikových táborů na Guamu a Mariánských ostrovech.
Na Okinawě se nachází americká základna Futenma, která je v sousedství hustě zalidněné oblasti a bude zrušena. O náhradím místě nebylo ještě rozhodnuto. Oddělení tohoto problému od přesunu vojsk na Guam ale oběma stranám umožnilo odblokovat patovou situaci kolem Okinawy a zahájit spolupráci v jiných oblastech, například při ochraně před hackery, ve vesmírných projektech nebo při akcích rozvědek.