Indonéská agentura pro katastrofy v pátek oznámila, že si neštěstí vyžádalo 426 obětí na životech. To je o něco méně, než úřad původně tvrdil. Některé oběti byly údajně zaznamenány dvakrát. Pohřešuje se stále 23 lidí a více než 40 tisíc dalších bylo nuceno opustit své domovy.
Podle agentury AP tamní úřady v pátek oznámily, že pátrání po dalších obětech bude v nejhůře postižené oblasti pokračovat i v lednu.
Velká část vulkánu Anak Krakatoa se po sobotní erupci zřítila a způsobila tak ničivou přílivovou vlnu. Úřady vyzvaly obyvatele Sundského průlivu, aby zůstali kilometry daleko od pobřeží pro případ, že by oblast zasáhla další vlna.
Jakarta ve čtvrtek zvýšila stupeň varování před aktivitou vulkánu na druhý nejvyšší stupeň v obavách z možného opakování vlny tsunami. Úřady rovněž rozšířily oblast zákazu pohybu kolem vulkánu na pět kilometrů. Přesměrovány jsou z jeho blízkosti také lety.
Jeden ze zakladatelů indonéského výzkumného střediska pro studium tsunami Gegar Prasetya uvedl, že případná další vlna by mohla být méně ničivá. Radary totiž ukazují, že vulkán je nyní mnohem menší.
"Teoreticky a podle mého dosavadního výzkumu závažnost potenciální tsunami byla výrazně snížena. Dnes ráno jsme se snažili vyfotografovat oblast z letadla, abychom mohli potvrdit satelitní snímky, ale kvůli vysoké oblačnosti se nám to nepodařilo," prohlásil Prasetya.
Úřady v pátek oznámily, že stav nouze v provincii Banten na ostrově Jáva, která byla postižena nejvíce, skončí 9. ledna. Z ostrova Sebesi, který je ostrovu Krakatoa nejblíže, záchranáři už evakuovali zhruba 1600 lidí z téměř třítisícové populace, ostatní budou z ostrova převezeni tento pátek.
Vulkanoložka Janine Krippnerová tvrdí, že je těžké nyní vyhodnotit riziko dalšího kolapsu vulkánu, který by mohl způsobit další tsunami. Úřady totiž nevědí, jak stabilní jsou jeho pozůstatky. K tomu je podle ní nutné sopku prozkoumat, což je kvůli erupcím nyní nemožné.