Republikánský senátor Bob Corker a demokratický senátor Bob Menendez poslali Trumpovi dopis, v němž spustili část takzvaného Magnitského zákona, který americkému prezidentovi ukládá rozhodnout, zda byl občan cizí země zodpovědný za porušení lidských práv.
Trump v úterý vydal prohlášení, ve kterém napsal, že Spojené státy zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího stojí saúdský korunní princ bin Salmán.
"Možná nikdy nebudeme znát všechna fakta týkající se vraždy Džamála Chášukdžího," sdělil Trump. Poznamenal, že americké tajné služby vraždu vyhodnocují a že je možné, že korunní princ o ní předem věděl. "Možná ano, možná ne!" uvedl prezident s tím, že v každém případě chce Washington partnerství s Rijádem udržet.
Stanovisko CIA, že příkaz k vraždě dal princ, nepovažuje Trump za závěrečné, neboť CIA to netvrdí na sto procent. Podle víkendové zprávy webu listu The Washington Post CIA zjistila, že vraždu Chášukdžího nařídil přímo korunní princ bin Salmán.
Trump také uvedl, že chápe, že někteří členové Kongresu USA chtějí ve věci Saúdské Arábie postupovat jinak. "Zvážím návrhy, které mi budou předloženy, ale jen v případě, že budou ve shodě s absolutní ochranou a bezpečím Ameriky," dodal.
Republikánský senátor Lindsey Graham, který je spojencem Trumpa, krátce nato uvedl, že mnoho republikánů i demokratů v Kongresu chce prosadit sankce proti Saúdské Arábii, a to i proti "příslušným členům saúdské královské rodiny".
Od vraždy Chášukdžího, který režim v Saúdské Arábii kritizoval, panují spekulace o tom, zda mohl být novinář zabit bez svolení korunního prince. Rijád dlouhodobě odmítá, že měl bin Salmán s vraždou cokoliv společného a v souvislosti s činem obvinil 11 lidí, přičemž pro pět z nich požaduje tresty smrti.