Budapešť - Před budovou státní opery v centru Budapešti, kde se koná slavnostní koncert k příležitosti zavedení nové ústavy, proti ní protestovaly desítky tisíc lidí.
Nová ústava, kterou prosadila pravicová vláda Viktora Orbána, například zvyšuje státní kontrolu nad justičním systémem a centrální bankou.
Organizátoři demonstrace hovoří o účasti 100 tisíc lidí.
Orbán a jeho strana Fidesz, jež má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, podle demonstrantů podkopávají demokratický systém. Demonstranti s sebou mají transparenty s nápisy jako "Evropo, omlouváme se za premiéra Orbána".
Protesty podporují opoziční Maďarská socialistická strana, ekologicky zaměřená strana LMP a Demokratická koalice, kterou vede někdejší premiér Ferenc Gyurcsány.
Poslankyně za Fidesz Gabriella Selmecziová podle agentury MTI naopak tvrdí, že zatímco se Orbánova vláda snaží napravit chyby z Gyurcsányovy éry, "Gurcsányovi rozsévači nenávisti, kteří Maďarsko zruinovali", vyvolávají nepořádek a chaos a povzbuzují lidi k tomu, aby porušovali zákony.
Maďarsko se v roce 2008 ocitnulo na pokraji bankrotu a letos mu znovu hrozí recese. Obrátilo se proto na Mezinárodní měnový fond a Evropskou unii s žádostí o pomoc. Jednání nicméně v prosinci zkrachovala poté, co vládní kabinet prosadil kontroverzní zákon o centrální bance, jež podle Bruselu ohrožuje její nezávislost.
Kritika ze zahraničí
Země se od neděle už oficiálně nejmenuje Maďarská republika, ale jen Maďarsko. Jeden z ústavních dodatků uvaluje na opoziční socialisty, jakožto následníky bývalé komunistické strany, odpovědnost za zločiny komunistického režimu.
Ústavní dodatky a zákony vyvolaly kritiku nejen maďarské opozice, ale i Evropské komise nebo ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové. Brusel kritizoval především ústavní dodatky týkající se ekonomiky, včetně omezení nezávislosti centrální banky. Clintonová v dopise Orbánovi vyjádřila obavy o směřování maďarské demokracie, přičemž upozornila na omezování nezávislosti justice a médií.