Rovnost a bezpečnost pro všechny. Proti útokům na Číňany protestovalo v Paříži přes 13 tisíc lidí

ČTK ČTK
4. 9. 2016 21:59
Třináct tisíc lidí v Paříži protestovalo proti množícím se útokům na příslušníky čínské menšiny v zemi. Pozornost širší veřejnosti na útoky proti etnickým Číňanům se začala upírat poté, co minulý měsíc zemřel na zranění v důsledku loupežného přepadení místní čínský módní návrhář Čchao-ling Čang.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Nejméně 13 tisíc lidí se zúčastnilo nedělního shromáždění v Paříži, svolaného na protest proti vlně loupežných útoků na příslušníky čínské menšiny v zemi. Informovala o tom místní policie.

Pozornost širší veřejnosti na útoky proti etnickým Číňanům se začala upírat poté, co minulý měsíc zemřel na zranění v důsledku loupežného přepadení místní čínský módní návrhář Čchao-ling Čang.

Demonstranti svolaní čínskými a protirasistickými skupinami mávali francouzskými vlajkami a na tričkách měli nastříkaná hesla jako "Rovnost pro všechny, bezpečnost pro všechny". Pochodovali z Náměstí Republiky k Náměsti Bastilly na východě Paříže. Demonstrace se zúčastnili i zástupci vládnoucích socialistů, jejichž premiér Manuel Valls na twitteru slíbil "naprostou podporu našim spoluobčanům asijského původu" .

Čchao-linga Čanga na severním pařížském předměstí Aubervilliers tři mladíci oloupili o tašku. V důsledku zranění byl 49letý návrhář pět dní v kómatu, než zemřel. Příslušníci velké čínské komunity v Aubervilliers napojené na textilní průmysl označují jeho přepadení za poslední ze série cílených útoků na jejich menšinu. Právník oběti označil útok za etnicky motivovaný. Aubervilliers je rovněž domovem rozsáhlé arabské populace.

"Nejprve se jenom kradly tašky, pak se kradly tašky násilně a teď se kradou tašky a zabíjí se. Mohlo by se to tady stát každému," řekl agentuře Reuters 31letý Wang Jün-čou. "Lidé už tady mají vztek. Nemůžeme se cítit na ulici bezpečně," uvedl a dodal, že policie někdy poškozené Číňany ani nevyslechne. Ve Francii žije asi 600 tisíc etnických Číňanů, včetně těch, kteří mají francouzské občanství.

Ve Francii se množí i loupežné útoky na turisty z Číny a dalších zemí východní Asie, u nichž lupiči předpokládají hodně peněz nebo luxusní zboží. Před měsícem skupina násilníků napadla a okradla u Paříže padesátku čínských turistů, kteří se chystali odjet autobusem na letiště Roissy-Charles de Gaulle. Asi deset mužů násilím sebralo turistům kufry a kabelky a řidiče autobusu, který se snažil zakročit, ochromili slzným plynem.

Incident vyvolal u činitelů francouzského cestovního ruchu obavy ze ztráty movitých čínských turistů, kteří jsou v Paříži významnými kupci luxusního zboží. Zájem turistů o Paříž výrazně klesl už od loňských listopadových teroristických útoků, což vedlo k propadu tržeb prodejců luxusního zboží, hoteliérů a restauratérů. Pařížská starostka Anne Hidalgová se v květnu snažila v Pekingu čínské úřady ujistit, že Paříž učinila opatření na posílení bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy