Berlín - Zhruba třetina členů společného poslaneckého klubu Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU) se staví proti současné migrační politice kancléřky Angely Merkelové, která předsedá formaci CDU. V rozhovoru poskytnutém rádiu Deutschlandfunk to v pátek řekl poslanec Wolgang Bosbach. Poslanci nyní vyzvali kancléřku v dopise, aby svou vstřícnou politiku vůči migrantům změnila.
"Vzhledem k vývoji posledních měsíců už nemůžeme mluvit jen o velké výzvě," stojí v dopise, který citovala agentura DPA, sama Merkelová ho ale pravděpodobně obdrží až příští týden. "Čelíme přetížení naší země, a považujeme proto za nezbytnou změnu dosavadní přistěhovalecké praxe - z humanitárních důvodů - prostřednictvím návratu k striktnímu dodržování platného práva," píše se dále v textu.
Vzhledem k vývoji situace mnozí poslanci údajně pochybují, jestli "můžeme zvládnout to, co v zájmu své země - a všech uprchlíků - zvládnout bezpodmínečně musíme".
CDU a CSU v německém Spolkovém sněmu tradičně tvoří společnou frakci. V současnosti má 310 členů. Podle poslance Wolfganga Bosbacha, který do loňského července předsedal parlamentnímu výboru pro otázky vnitra, je k politice kancléřky v migrační krizi kritická asi třetina poslanců CDU/CSU. Předseda frakce Volker Kauder dnes uvedl, že za Merkelovou stojí "jasná většina".
Původně podle Bosbacha ve frakci koloval dokonce podpisový arch vyzývající kancléřku ke změně migrační politiky. Pod něj se podepsalo podle informací deníku Bild asi 40 poslanců. Mnoho zákonodárců, kteří s jeho obsahem souhlasili, ho ale podle Bosbacha odmítli podepsat. "Každý takový požadavek s výzvou ke změně kurzu by byl interpretován jako vyjádření nedůvěry kancléřce," řekl Bosbach. Podle něj třetina poslanců frakce podporuje kancléřčin kurz bezvýhradně, třetina se staví proti a třetina ho podporuje jen proto, že si nepřeje vnitřní boj ve frakci, který by mohl nakonec způsobit i pád kancléřky.
Přijmout milion uprchlíků? Ať rozhodne sněm
Proti kurzu Merkelové se v pátek vyjádřil také bavorský ministr financí z CSU Markus Söder, podle nějž nemá její politika v uprchlické krizi demokratickou legitimaci. Požaduje proto, aby se o dalším postupu hlasovalo ve Spolkovém sněmu. "Když posíláme vojáky bundeswehru na zahraniční misi, musí Spolkový sněm souhlasit. Když přijmeme ve své zemi více než milion lidí, měl by mít parlament také poslední slovo," uvedl.
Kancléřku v pátek naopak podpořil ministr financí Wolfgang Schäuble (rovněž CDU), s nímž se Merkelová v minulosti střetla například kvůli řešení dluhové krize v Řecku. "Zcela podporuji, co kancléřka říká: Musíme řešit problém na vnějších hranicích," uvedl. Kancléřka podle něj usiluje o celoevropské řešení, v Evropě "to jde ale stále pomalu".