Do protestů zasahují zahraniční aktéři, varuje Barr. Minneapolis vzpomínal na Floyda

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 6. 2020 0:07
Do nepokojů ve Spojených státech, které vyvolala smrt černocha George Floyda, zasahují zahraniční aktéři snažící se ovlivnit všechny znesvářené strany. Na tiskové konferenci to prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr, který z titulu své funkce zastává i post generálního prokurátora USA.
Protesty v USA.
Protesty v USA. | Foto: Reuters

Řekl rovněž, že federální bezpečnostní sbory se zaměřily na vypátrání podněcovatelů násilných akcí. Dodal, že protesty spojené s pietou za Floyda se ve svůj prospěch snaží ukrást radikální skupiny včetně krajně levicového hnutí Antifa. Toto hnutí za strůjce násilností považuje americký prezident Donald Trump.

"Jsme svědky toho, jak se zahraniční aktéři na všech stranách snaží rozdmýchat násilí," řekl Barr o protestech.

Podle Barra je nepopiratelné, že mnozí Afroameričané ztratili důvěru v justiční systém Spojených států. "To se musí změnit," řekl. Zároveň zdůraznil, že násilí cestou ke změně není.

"Zatímco mnozí mírumilovně vyjadřují svůj hněv a žal, jiní se zmocnili protestů cestou násilí," řekl ministr spravedlnosti. "Takové nesmyslné anarchistické činy nejsou uplatněním práv podle prvního dodatku (americké ústavy)," řekl. První dodatek americké ústavy zaručuje svobodu projevu a shromažďování.

Násilnosti doprovází podle Barra také zločiny, jejichž cílem je vystrašit spoluobčany a zastrašit společnost. Přislíbil, že federální úřady strůjce podobných akcí dopadnou, a poznamenal, že kvůli násilí a rabování federální bezpečnostní složky dosud zadržely 51 lidí.

Poklidným protestům nebráníme, tvrdí FBI

Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray zdůraznil, že úřady se nijak nesnaží bránit poklidným protestům v konání, násilné demonstrace jsou ale nepřijatelné a musí skončit. Podobně jako Barr prohlásil Wray, že radikální anarchistická uskupení, jako je Antifa, protesty zneužívají k násilnostem a prosazování svých extremistických postojů.

K Floydově případu Wray řekl, že FBI zahájil vyšetřování toho, zda čtveřice nyní již bývalých minneapoliských policistů při zatýkání neporušila jeho federální práva. "S vyšetřováním postupujeme rychle," uvedl. Pokud by vyšetřovatelé zjistili porušení federálních zákonů, hrozila by zasahujícím policistům federální obvinění, nyní čelí trestnímu řízení na úrovni státu Minnesota.

Vzpomínání na George Floyda

V Minneapolis, kde Floyd 25. května po zatýkání zemřel, se ve čtvrtek konala vzpomínková akce. 

"Všichni tito lidí přišli, aby viděli mého bratra. A je úžasné, že dojal srdce tolika lidí," řekl bratr zemřelého Philonise Floyd. "Každý chce spravedlnost, všichni žádáme pro George spravedlnost. Dostane ji, dostane ji," prohlásil.

Philonise Floyd o bratrovi řekl, že ho lidé měli rádi, neboť s nimi jednal, jako by byli výjimeční. "Cítili se, jako by byli prezidentem," uvedl o pocitu, který podle něj při kontaktu s Georgem lidé měli.

Piety se mimo jiné zúčastnili reverend Jesse Jackson bojující za občanská práva, Martin Luther King mladší, který je stejnojmenným synem někdejšího známého černošského pastora a bojovníka za rasovou rovnoprávnost či senátorka za stát Minnesota Amy Klobucharová. Floydův pohřeb je plánován na 9. června v Houstonu, kde vyrůstal a dlouho žil.

Města plánují zrušit zákaz vycházení

Devátý den manifestací byl na většině míst převážně klidný, střety s policií hlásí americká média z New Yorku a New Orleans. Řada měst vzhledem k ochladnutí situace plánuje rušení nočních zákazů vycházení.

V New Yorku porušilo ve středu večer místního času zákaz vycházení více lidí než v úterý, uvedl list The New York Times. Policie přitom hned záhy zasáhla proti početným shromážděním ve čtvrtích Brooklyn a Manhattan a pozatýkala desítky lidí, kteří odmítali uposlechnout příkaz k návratu domů.

Zejména v Brooklynu strážci zákona postupovali proti nenásilným demonstrantům poměrně agresivně, přičemž ve chvíli, kdy se organizátoři akce pokoušeli lidi přimět k rozchodu, byl už dav podle NYT obklíčený. "Podle vícero zpráv a očitých svědectví dnes večer NYPD (newyorská policie)… bez jakékoli provokace mlátila pokojné protestující," uvedl moderátor televize MSNBC Chris Hayes.

Sociální sítě v posledních dnech zaplavila videa zachycující výpady amerických policistů nejen proti demonstrantům, ale i proti novinářům. List NYT ve středu několik takovýchto klipů spojil s komentářem, že policie se chová, jako by byla přepsána americká ústava. Lidé sice stále mají právo shromažďovat se, ale "buďte připraveni na slzný plyn a gumové projektily", konstatuje video.

Ve Washingtonu večer policisté ani příslušníci národní gardy proti pokojnému protestu nezakročili, ačkoli také tam demonstranti porušovali noční omezení pohybu. Starostka Seattlu Jenny Durkanová napsala, že noční zákaz vycházení již v jejím městě nebude potřeba. Volný průběh poklidným protestům nehledě na denní dobu plánuje od nynějška dát také Los Angeles, San Francisco či Detroit.

Podle propočtu agentury AP skončilo ve spojitosti s protesty za mřížemi již přes 10 000 lidí. Ve vazbě jsou nyní i všichni čtyři policisté, kteří zasahovali při Floydově zatčení. Řada demonstrantů uvítala zprávy o obvinění trojice policistů, kteří do středy nečelili stíhání, stále je to však podle některých lidí málo. "To nestačí," řekl jeden z protestujících v New Yorku. "Musí tady nastat systémová změna," dodal. Lidé na mnoha místech hodlají v protestech dále pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy